Który bank wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Dla każdego z nas przychodzi taki czas, żeby założyć sobie konto bankowe, na dzień dzisiejszy założenie konta bankowe jest bardzo proste w praktyce, każdy z nas powinien sobie poradzić sobie choćby intuicyjnie. Wszystko banalne, założenie konta zajmuje niewiele czasu, ale ważnym czynnikiem jest wybór banku, w którym mielibyśmy gromadzić nasze środki.

Banki prześcigają się wzajemnie coraz to bardziej innowacyjnymi i tańszymi ofertami, dlatego ciężko jest wybrać ten właściwy dla nas, poniżej przedstawię kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę.

Banki reklamują się najczęściej jako darmowe, ale rzeczywistość jest nieco inna. Samo konto bankowe jest przeważnie darmowe, ale wypłaty z bankomatów i przelewy zagraniczne są obciążane prowizją. Niekiedy jest też tak, że musimy wykonać określoną ilość operacji kartą, żeby była ona darmowa, inaczej bank naliczy nam dodatkowe opłaty po upływie miesiąca.

Który bank wybrać? Jaki bank jest najlepszy?

Tutaj z pomocą przychodzą nam rankingi banków, które bardzo ułatwiają sprawę przy wyborze tego najbardziej przez nas oczekiwanego banku, jeśli dany bank wprowadza coś nowego w swoją ofertę, to na takiej liście zostaje to po chwili zaktualizowane i o nowościach dowiemy się właśnie z takiego rankingu.

Warto zwrócić uwagę na aplikację mobilną danego banku, czy działa sprawnie, jest przejrzysta, posiada prosty interfejs i wszystko można zrobić intuicyjnie. W tym miejscu należy zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy mają bądź też mieli styczność z danym bankiem. Aplikacja mobilna niezwykle ułatwia nam życie, pozwala na sprawne przelewy, płatności blikiem, sprawne sprawdzenie historii przelewów, możliwość ustawienia powiadomień o przelewach przychodzących. Dlatego bardzo ważne jest, żeby przyjrzeć się w jaki sposób działa aplikacja mobilna w danym banku, żeby się nie rozczarować jej funkcjonalnością już po ptakach.

Strona internetowa

Równie ważnym elementem jest sama strona internetowa banku, przede wszystkim czy jest czytelna czy można się w niej z łatwością odnaleźć. Najważniejszy w tym wszystkim jest nasz komfort podczas korzystania z usług bankowych, dlatego przejrzystość i prosty interfejs strony internetowej samego banku są bardzo ważnymi elementami na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Placówki bankowe

Mimo że teraz wszędzie jest ich pełno i raczej nie powinno być problemu z ich odnalezieniem, ale niekiedy może być tak, że w naszej miejscowości nie ma, bądź jest daleko placówka banku który nas interesuje, a to może być spora niedogodność. Dlatego warto zwrócić również i na to uwagę.

Infolinia, obsługa klienta

Należy sprawdzić również na jakim poziomie działa obsługa klienta danego banku, poczytać referencje klientów, jak oceniają kontakt z obsługą banku, infolinią.

Szukajmy rekomendacji lub negatywnych opinii wśród naszych bliskich

Warto poszukać opinii danego banku wśród bliskich osób, wtedy bezpośrednio od nich możemy dowiedzieć się jak się oceniają bank w którym się aktualnie się znajdują. Bardziej wiarygodnie i przejrzyście wygląda opinia od bliskiej osoby aniżeli te czytane w internecie.

Koszta, prowizje pobierane od wypłat z bankomatów, przelewów zagranicznych

Przed założeniem konta osobistego w danym banku, zwróćmy uwagę na wysokość prowizji pobieranych podczas wypłat z bankomatów. Niektóre banki nie pobierają żadnych prowizji z danego bankomatu, a niektóre wymagają wypłacenia przynajmniej 100 zł, żeby nie naliczyło prowizji. Prowizję w bankomacie który nie należy do danego banku mogą być dużo wyższe od tych z którymi bank ma podpisaną umowę. Warto spojrzeć też na wysokość prowizji dotyczącą przelewów zagranicznych oraz wysokość naliczanych prowizji w przypadku niewykonania wystarczającej ilości operacji kartą.

Dlatego jak widać jest wiele czynników na które powinniśmy zwrócić naszą uwagę, nie warto brać kota w worku, najlepiej spokojnie się zastanowić, poczytać o danym banku w internecie i poszukać osób wśród najbliższych które miały do czynienia z danym bankiem, wtedy wybór banku będzie dużo mniej problematyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here