Własna działalność gospodarcza jest coraz częściej wybierana jako alternatywa zatrudnienia na pełny etat. W dzisiejszych czasach można z łatwością zarejestrować firmę, a wiele z czynności z tym związanych można już wykonać bez wychodzenia z domu, wykorzystując do tego Internet. Jak wygląda założenie własnej działalności gospodarczej i w jaki sposób się do tego zabrać? Aby tego dokonać, należy dopełnić szeregu formalności. Pierwszym krokiem powinno być dokładnie ustalenie tego, czym działalność, którą zamierzamy stworzyć, ma się zajmować. Gdy będziemy pewni, tego, w jaki sposób nasza działalność gospodarcza ma działać, zaczynamy od wniosku o wpisanie do CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Uzupełnić wniosek możemy w urzędzie gminy albo przez Internet. We wniosku należy zawrzeć adres firmy, NIP, PESEL, kod działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, dane kontaktowe, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności i dane rachunków bankowych. Kody PKD możemy znaleźć w Internecie i wybrać te, które opisują naszą planowaną działalność. Jeśli zgłaszamy wniosek o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych i robimy to w urzędzie gminy lub miasta, zostanie to automatycznie zgłoszone do ZUS lub KRUS, GUS i urzędu skarbowego.
Jeśli chodzi o formę opodatkowania, do wyboru są cztery formy. Pierwszą z nich jest opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 18% lub 32%. Ta forma jest przyznawana automatycznie i nie trzeba jej zgłaszać do skarbówki. Drugim możliwym wyborem jest opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego 19% – o jej wyborze trzeba powiadomić urząd skarbowy. Zaletą jest tutaj niezmienność stawki w przypadku przekroczenia granicy dochodu. Trzecią możliwą opcją jest ryczałt od przychodów ewidencjowanych. Tutaj podatek opłaca się od przychodu, ale nie wszyscy mogą go wybrać, a niemożliwe jest tutaj odliczanie kosztów uzyskania przychodów. Ostatnią formą opodatkowania jest karta podatkowa – tylko, jeśli nie korzystamy z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności i nie zatrudnia nikogo na umowie o dzieło i umowie zlecenie.
Aby zgłosić działalność do ZUS, należy wypełnić formularz ZUS ZUA dla osób ubezpieczonych zdrowotnie i społecznie i ZUS ZZA dla tych tylko z ubezpieczeniem zdrowotnym. Wniosek należy złożyć w przeciągu siedmiu dni od wpisu do CEIDG. Można tu uzyskać ulgę na start, polegającą na zwolnieniu ze składek na ubezpieczenie zdrowotne przez pól roku.
Kolejnym krokiem jest deklaracja VAT-R, by zarejestrować dane w zakresie podatku od towarów i usług.
Po wnioskach należy zająć się księgowością. Osoba zakładająca działalność gospodarczą ma tu kilka możliwości – możemy zatrudnić biuro księgowe, skorzystać z księgowości internetowej albo samemu prowadzić księgowość. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Jeśli chodzi o konto bankowe, zgodnie z prawem polskim nie jest wymagane osobne konto bankowe dla prowadzonej działalności gospodarczej, ale nie wszystkie banki podchodzą do tego pozytywnie. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest założenie osobnego konta bankowego dla celów firmowych.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania pieczątki – to zależy już od właściciela działalności gospodarczej.Jeśli na to się zdecydujemy, pieczątka powinna nawiązywać swoim wyglądem do tego, czym zajmuje się działalność i zawierać najpotrzebniejsze informacje kontaktowe oraz NIP i adres, aczkolwiek jej wygląd i treść nie jest w żaden sposób regulowany i to, jak ostatecznie wyglądać będzie pieczątka, jest w naszej kwestii.
Obowiązkowym dla prowadzenia działalności jest REGON – zostaje on nadany w ciągu siedmiu dni od wpisu do CEIDG. NIP natomiast jest ten sam, co osoby, która prowadzi działalność. Jeśli nie zatrudniamy innych pracowników, nie podlegamy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
To koniec formalności. Od tego momentu możemy zająć się prowadzeniem i rozwijaniem naszej działalności.