Studia i dobra praca

Większość życia człowieka sprowadza się przede wszystkim do kwestii pieniędzy i wcale nie chodzi mi o to, że człowiek miałby być istotą zachłanną, która myśli tylko i wyłącznie o tym, jak je zdobyć. Są one mu po prostu potrzebne i praktycznie przez całe swoje dzieciństwo jest przygotowywany do tego, aby był w stanie w dorosłym życiu zdobyć ich dostatecznie dużo. Istotną rolę w procesie takich przygotowań odgrywają nie tylko dobre studia czy szkoła, ale również koledzy, bo to dzięki nim każdy z nas może nauczyć się jak współpracować ze sobą w grupie. Jest to umiejętność bardzo potrzebna, szczególnie jeżeli pracuje się w zespole na przykład projektowym, czy podlega się jakiemuś szefowi.
Nie oznacza to, jednak że każdy, kto skończył szkołę i studia może być spokojny o swoją przyszłość, bo za zdobytą wiedzą na pewno bardzo szybko otrzyma dobrze płatną pracę. Wpływ na to, jak człowiek potrafi sobie radzić na dzisiejszym bardzo agresywnym rynku pracy, ma wiele różnorodnych czynników. Niektóre z nich są z góry narzucone i wpisane w nasz kod genetyczny, więc jedyne co możemy z nimi zrobić to wykorzystać nasze umiejętności i słabości tak, aby czerpać z tego, jak najwięcej korzyści.
Zastanówmy się jednak teraz nad tematyką samej szkoły, a dokładniej mówiąc to nad studiami, bo to właśnie one w największym stopniu decydują o tym, kim będziemy w przyszłym dorosłym życiu. Warto tę kwestię rozpatrywać pod kątem tego, jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów. Każdy, kto chce się tego dowiedzieć, musi najpierw zrobić dwie rzeczy. Pierwsza z nich to określenie własnych umiejętności i możliwości, a także oczekiwań stawianych samemu sobie. Trzeba wiedzieć, w jakiego rodzaju pracach i zajęciach czujemy się komfortowo i możemy je wykonywać bez problemu. Pod tym kontem powinniśmy wybrać kierunek studiów, jednak w tym miejscu możemy natrafić na bardzo poważną pułapkę, która polega przede wszystkim na tym, że kierunków studiów jest bardzo dużo, a niektóre z nich mówiąc kolokwialnie, są dość specyficzne. Każdy przyszły student powinien dokładnie dowiedzieć się jaką wiedzę zdobędzie na swoich studiach i czy jest to wiedza, którą może później wykorzystać w pracy. Warto również określić to, czy chce pracować w firmie, czy raczej jest człowiekiem, którzy lubi niezależność, a wobec tego chętnie przyjmuje zlecenia swoich klientów. Jeżeli jesteśmy osobą pasującą do drugiego przypadku, to zdecydowanie musimy stawiać na studia, które dadzą nam bardzo indywidualne i precyzyjne umiejętności. Może to być na przykład wiedza z zakresu informatyki lub dziennikarstwa, bo tam nauczymy się jak pisać wartościowe teksty, które będziemy mogli później sprzedawać swoim klientom za bardzo ładne sumy pieniędzy. Osoby, które przejrzały się już ofertą pracy na pewno wiedzą o tym, że bardzo ceniona jest dzisiaj znajomość języków obcych i nie mam tutaj na myśli, tylko i wyłącznie popularnego języka angielskiego, bo poszukiwani są także specjaliści od języków bardzo specyficznych, czyli na przykład od: norweskiego, holenderskiego, czeskiego, chińskiego i tym podobnych. Ludzi o tak specyficznych umiejętnościach jest w naszym kraju bardzo mało dlatego, jeżeli ktoś zdecyduje się tę lukę na rynku pracy wykorzystać, to może być pewien, że wkrótce za swoją pracę będzie otrzymywał naprawdę dobre wynagrodzenie, bo firma nie pozwoli sobie na to, aby tak dobrze wykwalifikowany pracownik odszedł do konkurencji lub po prostu zrezygnował z pracy z dowolnych powodów. Takie osoby często odgrywają bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu firmy dlatego, gdy ktoś raz pokaże, jak bardzo wartościowym jest pracownikiem, to kompetentne osoby w firmie na pewno to zauważą i postarają się o to, aby taki talent i zaangażowanie zostały odpowiednio nagrodzone. Tacy pracownicy zwykle bardzo szybko awansują, otrzymują premię i innego rodzaju nagrody i wyróżnienia. Każdy, kto zauważy u siebie taki talent na przykład do szybkiej nauki języków obcych, powinien zrobić wszystko, aby go wykorzystać, bo jest to dla niego przepustka do spełnienia marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here