Prawo i porządek w stolicy

Prawo to kierunek bardzo przyszłościowy. I to już od wielu, wielu lat – niezmiennie. Są to także bardzo trudne studia, ale – bez pracy nie ma kołaczy, jak mówi stare przysłowie. A przysłowia mają to do siebie, że prezentują stare, sprawdzone prawdy. Zatem po studiach prawniczych czeka cię nie lada przyszłość. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka cię pięć lat istnej drogi przez mękę.

Spokojnie. Nie chciałem, by zabrzmiało to tak dramatycznie. Nie. Studia prawnicze to żadne tortury. Żadne męki, żaden ogień świętej inkwizycji. To po prostu mnóstwo pracy. A to się da przeżyć, prawda? Zacisnąć zęby – oby nie za mocno, bo szkliwo popęka – i wziąć się do roboty. A jeśli chcesz – drogi adepcie bądź adeptko wiedzy tajemnej – zasięgnąć co nieco więcej informacji na temat opisywanego kierunku, proszę czytaj dalej. Czeka cię bowiem niebanalna i wciągająca lektura. Zatem zapraszam.

Droga przez mękę… Tak, niewątpliwie. Trzeba ci bowiem wiedzieć, że studia prawnicze to kierunek jednolity – będziesz więc studiować aż pięć długich lat, a poza tym niezwykle trudny i bardzo, ale to bardzo wymagający. Bo studia prawnicze to nie tylko nauka setek arcytrudnych norm prawnych. To także bycie niezwykle zorientowanym na wszystko, co dzieje się w kraju i na świecie, innymi słowy – stałe wręcz trzymanie ręki na pulsie. I co? Wciąż chcesz studiować prawo? Dobrze, proszę bardzo. Czytaj dalej, mój ty nieustraszony odkrywco krętych i trudnych ścieżek. Charakteryzujesz się może pewnością siebie, a do tego rozwagą w działaniu a także ogładą zarówno w mowie, jak i w piśmie? Świetnie. Studia prawnicze są więc dla ciebie stworzone. A jeśli do tego posiadasz inne pożądane cechy, takie jak świetna pamięć, wielkie ambicje oraz zdolność koncentracji i szybkiego przyswajania informacji, to studia prawnicze w Warszawie to idealny wręcz wybór. Lepiej trafić nie możesz.

Jeżeli zaś jesteś trochę mniej wymagający w tej kwestii, lub po prostu mniej cierpliwy, to lepiej pomyśl o studiach administracyjnych. W niektórych kręgach bywają one nazywane łatwiejszą odmianą prawa. Rzeczywiście, tu jest trochę lżej, chociażby ze względu na podział studiów na dwa stopnie. Zakres przedmiotów jest dość podobny, ale absolwenci administracji mają niejako łatwiejszy start zawodowy. Na prawie czeka cię nie tylko pięć lat samych studiów, ale także i późniejsze aplikacje. A to już nie jest takie łatwe w osiągnięciu… Natomiast po ukończeniu studiów administracyjnych możesz bez problemu uzyskać zatrudnienie w branży administracyjnej lub też urzędniczej.

Jak dostać się na studia prawnicze w Warszawie? Rekrutacja tam przebiega tak samo jak i na innych kierunkach. Niestety jednak, nie jest łatwo dostać się na studia prawnicze w stolicy. Trzeba pochwalić się naprawdę doskonałymi wynikami z egzaminu dojrzałości, gdyż prawo jest jednym z najbardziej obleganych kierunków. Tam na jedno miejsce dybie bowiem nieraz aż do kilkunastu osób! I mimo że progi i wszelkie przeliczniki, ustalane przez uczelnie, różnią się między sobą, to zestaw wymaganych przedmiotów wszędzie pozostaje taki sam. Dlatego też szczególną uwagę przyłóż do takich przedmiotów, jak język obcy i język polski, a także dowolny przedmiot dodatkowy, wybierany spośród biologii, chemii, fizyki, geografii, historii, matematyki oraz wiedzy o społeczeństwie. A warto się dostać na prawo i oczywiście je ukończyć, bo absolwent tych studiów bez problemu znajdzie po nich pracę w szeroko pojętej branży administracyjno-prawnej.

Skoro konkretyzujemy i przedstawiamy zalety studiów prawniczych w Warszawie, to warto przy tej okazji przyjrzeć się co nieco stołecznym uczelniom, które oferują ten kierunek. A zatem prawo jako samo w sobie możesz studiować na Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, Społecznej Akademii Nauk oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej. Z kolei Uczelnia Łazarskiego oferuje prawo i prawo w biznesie. Najbogatszą zaś ofertę proponuje Uniwersytet Warszawski, gdzie można studiować kryminologię, prawo oraz prawo i skarbowość.

Pozostaje ci tylko zasięgnąć szerszej informacji, jeśli podane przeze mnie fakty to za mało, a możesz to zrobić, wpisując w wyszukiwarkę jakąś wygodną frazę związaną z tematem naszych rozważań… Na przykład „studia prawnicze Warszawa”. I już masz. A mi pozostaje życzyć ci powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here