Poczuj chemię do chemii

Chemia to coś ulotnego, trudnego do wychwycenia, ale przy tym tak cudownego… Szczególnie zaś między dwojgiem ludzi. A może można tak poczuć chemię nie do kogoś, a do czegoś? Na przykład do… chemii?

Niezły początek, dobre sobie. Tak pewnie pomyśli niejedna osoba, czytająca tekst. Co ten autor wygaduje? Cóż to za androny, co to za dyrdymały? Żadne. To po prostu nieco zawoalowana propozycja. Propozycja z natury tych nie do odrzucenia. Czego dotyczy? Rozważenia pewnej kwestii. Mianowicie, kwestii studiów chemicznych. Przeczytaj poniższy artykuł, a może zapragniesz studiować ten kierunek. Rzecz jasna, jeśli masz ku temu predyspozycje. Ale gdybyś nie miał, to chyba byś nawet nie spojrzał na ten tekst, prawda? No właśnie. Czytaj zatem, jeśliś ciekaw. Albo ciekawa. Bez dyskryminacji w żadnej płaszczyźnie.

Studia chemiczne to doskonała inwestycja na przyszłość. Czeka cię bowiem po nich nie lada wyzwanie w postaci całego szeregu możliwości zatrudnienia. Możesz przecież pracować w przemyśle biotechnologicznym, chemicznym, farmaceutycznym czy też kosmetycznym. Możliwości jest wiele. Również wszelkie instytucje związane z monitorowaniem stanu środowiska naturalnego i jego ochroną z pocałowaniem ręki przyjmą do swych szeregów utalentowanego adepta trudnych studiów chemicznych. To nie wszystko jednak. Pracy możesz szukać także w laboratoriach diagnostycznych oraz w starym, dobrym SANEPIDzie. A także w szkole – po ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej. Warto więc studiować chemię. Bo ta dzieli się jeszcze na analitykę chemiczną, chemię budowlaną i kosmetyczną. A każdy ten kierunek to wachlarz rozmaitych opcji zawodowych. Jest więc z czego wybierać.

Generalnie rzecz biorąc, studia chemiczne dzielą się na pierwszy i drugi stopień. Ten pierwszy realizowany jest w ciągu trzech lat, drugi zaś w przeciągu dwóch. Daje to razem pięć lat. Jednakże trzeba się tu zapoznać z ofertami dydaktycznymi różnych uczelni, czasami bowiem studia chemiczne obejmują tylko jeden stopień. Natomiast koniec studiów to naprawdę początek drogi zawodowej, gdyż absolwent chemii nie potrzebuje już żadnych dodatkowych konkursów aplikacyjnych, kursów zawodowych i całej tej reszty innych przeszkód natury biurokratyczno-formalnej. Jednakże zakończenie studiów nie oznacza wcale końca edukacji w ogóle. Chemia jest bowiem niezwykle rozbudowaną nauką, a kolejne odkrycia naukowe zmuszają do stałego trzymania ręki na pulsie. To, że jest tak szeroka i rozbudowana oznacza, że w ofertach uczelni możemy znaleźć nie tylko chemię jako samą w sobie, ale także inne, oparte na niej kierunki, takie jak analityka chemiczna, chemia budowlana, chemia w kryminalistyce, nanotechnologia czy technologia chemiczna. Naturalnie to tylko część kierunków, spośród których – pasjonacie chemii – możesz wybrać coś dla siebie. W dodatku każdy kierunek chemiczny oferuje liczne specjalności, wśród których można wymienić chociażby chemię biomedyczną, chemię materiałów polimerowych, chemię medyczną czy też kontrole jakości w chemii. Natomiast przedmiotami, realizowanymi w zakresie studiów chemicznych, są: analiza instrumentalna, biodegradacja polimerów, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, chemia sądowa, chemia stosowana i matematyka. Jest więc ciekawie

Rzecz jasna, studia chemiczne nie są przeznaczone każdemu. Żeby się na nie w ogóle dostać, a potem na nich odnaleźć i – co najważniejsze – ukończyć, musisz posiadać umysł ścisły, myśleć logicznie, a także charakteryzować się kreatywnością i potrzebą odkrywania. Można więc śmiało powiedzieć, że są to studia dla wybranych. Jeżeli więc chemia jako przedmiot szkolny budzi w tobie wręcz odruch wymiotny, to nie oszukujmy się – lepiej wybierz inny kierunek kształcenia. Natomiast jeśli kochasz chemię, masz na ścianie wielki portret Marii Skłodowskiej-Curie i śpisz w pościeli z nadrukiem w postaci tablicy Mendelejewa – chemia to wymarzone studia dla ciebie. Nie zastanawiaj się więc.

Oczywiście, nie wyczerpałem tematu dotyczącego studiów chemicznych… Dlatego też dobrze zrobisz, wpisując do wyszukiwarki prostą frazę – „chemia studia”. I już wiesz więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here