Ergonomia a praca w domu

Coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki zawodowe w domu. Wówczas samemu trzeba stworzyć dla siebie odpowiednie stanowisko pracy. Aby odbywała się ona w optymalnych warunkach, warto pamiętać o zasadach ergonomii. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Czym jest ergonomia?

Pod terminem ergonomii kryje się nauka o pracy. To złożona dyscyplina naukowa, która łączy w sobie różne dziedziny naukowe, między innymi BHP, medycynę pracy, psychologię i socjologię pracy, nauki techniczne.

Naczelnym celem ergonomii jest przystosowywanie narzędzi, maszyn, a także całego środowiska pracy do potrzeb i potencjału człowieka. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie pracy z możliwie jak najmniejszym obciążeniem psychofizycznym dla pracownika, co przekłada się na niższe ryzyko chorób zawodowych, wypadków przy pracy, większą satysfakcję z realizowanych obowiązków.

Ergonomia nie tylko w biurze

Pracodawcy zobowiązani są do tworzenia takich stanowisk pracy, które będą spełniały wymogi BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy. Odnoszą się one również do zasad ergonomii. Sprawa wygląda jednak inaczej wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki w domu, czyli w tak zwanym home office.

W tym przypadku pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi odpowiednie narzędzia pracy, na przykład komputer wraz z peryferiami. Kwestia umeblowania domowego biura najczęściej leży po stronie pracownika.

Przy urządzeniu swojego home office należy także pamiętać o zasadach ergonomii. Podążanie za nimi pozwala na stworzenie komfortowego, bezpiecznego stanowiska pracy, które będzie pomagało w realizacji codziennych obowiązków. Pracownik może wykonywać swoje obowiązki w osobnym pomieszczeniu – gabinecie, ale również może on również realizować je w sypialni, salonie czy w kuchni.

Jak urządzić ergonomiczne stanowisko pracy w domu?

Aby zadbać o komfort pracy w domu, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie umeblowanie. Tutaj szczególne znaczenie ma krzesło biurowe, które będzie pozwalało na stworzenie ergonomicznej przestrzeni.

Przeglądając ergonomiczne krzesła biurowe dostępne w sklepach, należy w pierwsze kolejności zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Odpowiednie krzesło do pracy biurowej powinno wyróżniać się właściwym wyprofilowaniem, szeroką regulacją, ale również powinno być obite wygodnym materiałem.

Cechy ergonomicznego krzesła biurowego:

  • Oparcie z wyprofilowaniem w okolicy lędźwiowej – odpowiada naturalnej anatomii kręgosłupa.
  • Siedzisko z właściwą głębokością dopasowaną do wzrostu – osoba siedząca na krześle powinna wtedy jednocześnie opierać swoje plecy o oparcie i zginać kolana pod kątem prostym.
  • Podłokietniki – powinny być szerokie i regulowane, ponieważ pozwalają one na odciążenie rąk i ramion podczas pracy.
  • Obrotowa podstawa – ułatwia korzystanie z krzesła oraz z całego stanowiska biurowego.
  • Komfortowa tkanina obiciowa – powinna być przyjemna w dotyku, nie nasilać potliwości, dlatego najlepiej zrezygnować ze skóry ekologicznej i naturalnej.

Gdzie kupić ergonomiczne krzesło do domowego biura?

Obecnie zainteresowanie ergonomicznymi krzesłami biurowymi jest bardzo duże, dlatego można kupić je w wielu sklepach. Warto jednak pamiętać o tym, że najszerszy asortyment modeli czeka w sklepach z wyposażeniem biur.

Zamówienia można również składać w sklepach internetowych. Wybrane z nich umożliwiają skorzystanie z procedury darmowego zwrotu, dlatego wtedy, gdy zakupione krzesło nie będzie jednak perfekcyjnie dopasowane, wtedy można bezpłatnie je zwrócić i odzyskać pieniądze.

Koszty związane z zakupieniem ergonomicznego krzesła biurowego rozpoczynają się od około 500 złotych. Dokładne ceny można sprawdzić już teraz w sklepach online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here