Ciekawe studia o kierunku geodezja i kartografia

W dzisiejszych czasach większość młodych osób kończących szkołę średnią zdaje maturę, a następnie pragnie ukończyć wymarzone studia. Czasem wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwy. Wśród wielu bardzo interesujące wydają się studia geodezyjno – kartograficzne. Czy warto studiować geodezję?

Każdy z nas chciałby wykonywać taką pracę, z której będzie w pełni zadowolony. Wiele młodych osób wchodząc w etap dorosłego życia często długo zastanawia się nad tym, jakie wybrać studia, aby zapewnić sobie godną przyszłość. Niektórzy wybierając kierunek studiów kierują się tylko i wyłącznie zrobieniem w przyszłości kariery zawodowej i wówczas to najważniejszym priorytetem jest dla nich osiąganie w przyszłości wysokich zarobków. Z kolei dla wielu innych młodych ludzi niezwykle ważna jest osobista pasja, dlatego też wybierają taki kierunek studiów, który zapewni im w życiu wykonywanie takiej pracy, która będzie dla nich prawdziwą przyjemnością.
Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość uczelni wyższych, zarówno państwowych jak i prywatnych. Niektóre kierunki na renomowanych uczelniach są bardzo oblegane i trudno się na nie dostać.
Inne mniej znane uczelnie chętnie zapraszają przyszłych studentów do studiowania na ich uczelni bez zdawania jakichkolwiek egzaminów wstępnych.
Wśród niezliczonej ilości kierunków oferowanych przez uczelnie wyższe można wyróżnić studia geodezyjno – kartograficzne.

Kto to jest geodeta?

Przed wyborem tego kierunku studiów wiele młodych osób często zastanawia się kto to jest tak naprawdę geodeta. Otóż jest to specjalista, który zajmuje się szczegółowym badaniem ziemi, jej wymiarami a także obszarem. Każdy geodeta z niemalże matematyczną precyzją dokonuje szczegółowego pomiaru fragmentów ziemi. Co więcej specjaliści z tej dziedziny dokładnie badają zjawiska zachodzące w bryłach ziemi takie jak na przykład ruchy tektoniczne i wiele innych.
Przez wiele długich lat ubiegłego stulecia istniał znaczący podział pomiędzy zawodem geodety a mierniczego. Otóż do1945 roku
geodeta był specjalistą, który to zajmował się głównie nauką o ziemi w teorii, natomiast mierniczy wykonywał praktyczne zadania związane z badaniem ziemi. We współczesnych czasach obie te specjalizacje zostały połączone i każdy geodeta zajmuje się wykonywaniem obydwu czynności. Aby móc wykonywać ten zawód należy ukończyć wyższe studia geodezyjne.

W jaki sposób przebiegają studia wyższe geodezyjno – kartograficzne?

Większość uczelni w naszym kraju zarówno prywatnych jak i państwowych oferuje szeroką ofertę dla przyszłych studentów. Można zdecydować się na studia stacjonarne czy też w trybie wieczorowym lub zaocznym. Studia wyższe o kierunku geodezja i kartografia zazwyczaj są dwustopniowe.
Jeśli chodzi o studia stacjonarne to maturzyści najpierw muszą ukończyć studia pierwszego stopnia, czyli trzy i pół letnie studia inżynierskie. Studia pierwszego stopnia zazwyczaj kończą się napisaniem i obroną pracy oraz zdaniem wszystkich egzaminów końcowych.
Po pomyślnym zakończeniu tego etapu studiowania można rozpocząć studia drugiego stopnia. Zazwyczaj trwają one półtorej roku i kończą się uzyskaniem tytułu magistra. W tym celu należy zdać koniecznie wszystkie egzaminy końcowe oraz napisać na wybrany temat pracę magisterską, a następnie ją obronić.
Zarówno na studiach pierwszego stopnia jak i na studiach drugiego stopnia można wybrać sobie specjalizację. Wśród wielu z nich dużą popularnością wśród wielu studentów cieszy się: geodezja i gospodarka nieruchomościami, geodezja i geoinformatyka,
geodezja gospodarcza, gospodarka nieruchomościami i wiele innych.

Gdzie może pracować osoba, która ukończyła studia o kierunku geodezyjno – kartograficznym?

Osoba która ukończyła wyższe studia geodezyjno -kartograficzne nie powinna mieć większego problemu ze znalezieniem ciekawej i dobrze płatnej pracy. Każdy specjalista z tej dziedziny może podjąć niezwykle interesującą pracę zarobkową w różnorodnych przedsiębiorstwach, biurach geodezyjno-kartograficznych czy biurach urządzeń terenów wiejskich. Ponadto wyspecjalizowany geodeta może pracować w różnorodnych komórkach zajmujących się geodezją oraz gospodarką terenami w administracji samorządowej oraz rządowej.
Wielu współczesnych geodetów odnajduje swoją wymarzoną pracę za granicą, a wówczas ich zarobki są w pełni satysfakcjonujące.
Geodezja studia to ciekawy kierunek dla osób interesujących się pomiarami ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here