baza noclegowa

To chyba nikogo nie zaskoczy, ale w związku z obecnie panującą epidemią COVID-19, wiosną i na początku wakacji kwatery świeciły pustkami. Szczególnie mogli odczuć to przedsiębiorcy i osoby, które żyją z turystyki. Dokładniej pokazuje to najnowsza informacja Głównego Urzędu Statystycznego dotycząca bazy noclegowej w Polsce. Jak wyglądała sytuacja obiektów noclegowych tego lata? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/baza-noclegowa-w-polsce-sytuacja-w-czerwcu-i-lipcu/ 

Informacje z Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące obiektów noclegowych 

Przeglądając raporty, pierwszy rzut oka wydaje się, że sytuacja wcale nie jest zła. Po głębszym Przemyśleniu możemy jednak stwierdzić, że nie jest dobrze. Przykrzyjmy się statystykom z Głównego Urzędu Statystycznego.

W porównaniu do ubiegłego roku było to mniej odpowiednio o 63,6% i o 61,1%. Teraz widać, jak wielka jest to różnica. Spadek liczby osób odwiedzających w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku odnotowano również w lipcu 2020 r. Według szacunkowych obliczeń, wczasowiczów korzystających z noclegów była mniej o 34,7%.

Góry, morze, a może nad jezioro? Gdzie jeździli Polacy?

W tym roku zdecydowanie mniej turystów odwiedziło każde z województw. Okazuje się, że najbardziej ucierpiało Mazowsze. Tam w miejscach zakwaterowania była, aż o 80,2% mniej osób. Straty ponieśli również wynajmujący w Małopolsce – tam odwiedzających było o 74,5% mniej.

Najmniejsze spadki, czyli te znajdujące się poniżej 50%, zostały odnotowane w obiektach w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.

W czerwcu 2020 roku największa ilość osób skorzystała z  noclegów w województwie:

  • zachodniopomorskim (205,1 tys.),
  • pomorskim (190,4 tys.),
  • małopolskim (133,2 tys.).

Najmniej osób przebywało w obiektach znajdujących się na w województwie:

  • opolskim (14,2 tys.),
  • świętokrzyskim (25,0 tys.),
  • podlaskim (31,0 tys.).

Co wybierali turyści?

Turyści stawiali przede wszystkim na hotele. W nich zatrzymało się, aż około 29% wszystkich osób. Największy spadek odnotowano na terenie województwa mazowieckiego (spadek nastąpił, aż o 76%), natomiast najmniejszy na Mazurach, gdzie spadek wyniósł około 44,7%. 

Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych w porównaniu z czerwcem 2019 r. był niższy o 24,5%. W tym roku wyniósł on dokładnie 19,8%. 

Zobacz też: http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/rynek-pracy-w-polsce-prognoza-jesien-zima/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here