Twoja miesięczna rata leasingu samochodu

Jeśli rozważasz wzięcie samochodu w leasing, to z pewnością w pierwszej kolejności zwrócisz uwagę na przewidywaną wysokość miesięcznych rat. Kwoty mogą znacząco różnić się pomiędzy poszczególnymi firmami czy też nawet propozycjami od tego samego przedsiębiorstwa. Chcesz świadomie wybrać ofertę leasingu? Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na to, ile wyniesie rata za leasingowany samochód.

Wartość samochodu i wartość wykupu

Jednym z najbardziej oczywistych elementów decydujących o wysokości raty miesięcznej jest wartość samochodu. Dotyczy to przede wszystkim leasingu z opcją wykupu auta. W przeciwieństwie do np. kredytu na mieszkanie leasing jest dość krótkoterminowym zobowiązaniem. Im wyższa wartość wykupu, tym mniejszą część inwestycji trzeba spłacić ratami. Przy takiej samej wartości wykupu kalkulator leasingowy pokaże niższe raty w przypadku tańszego auta.

Opłata wstępna

Niemały wpływ na wysokość rat ma wniesiona opłata wstępna. Przykładowo leasingobiorca, który zdecyduje się na opłatę wstępną w wysokości 30% wartości samochodu, może liczyć na znacznie niższą ratę niż osoba, która zrezygnuje z opłaty wstępnej bądź wpłaci tylko 5% wartości pojazdu. W przypadku posiadania oszczędności warto zatem zastanowić się nad tym, czy nie przeznaczyć ich na opłatę wstępną, co obniży miesięczne zobowiązania finansowe.

Okres finansowania

Niezmiernie ważną kwestią dla leasingodawcy jest okres trwania umowy. Należy pamiętać, że minimum wynosi w przypadku samochodów 2 lata, czyli 24 miesiące. W ofercie Volkswagen Financial Services czas finansowania pojazdu można jednak wydłużyć np. do 36 miesięcy. Spowoduje to automatyczne obniżenie wysokości miesięcznej raty, co może być dobrym rozwiązaniem dla osób o niższych dochodach.

Roczny limit kilometrów

Podczas przeglądania ofert firm leasingowych warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące rocznego limitu kilometrów. Rata leasingu wzrasta wraz ze zwiększeniem liczby kilometrów, które można przejechać leasingowanym autem. Należy pamiętać, że za przekroczenie limitu naliczane są dodatkowe opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. Możliwe jest także zawarcie umowy bez takich ograniczeń.

Zawartość pakietu usług

Niektóre firmy leasingowe w ramach umowy mogą wliczyć w wysokość raty dodatkowe usługi. W takiej sytuacji miesięczne opłaty będą nieco wyższe, ale leasingobiorca nie będzie musiał przejmować się np. kosztem przeglądu bądź wymiany opon. Roczny limit kilometrów pojawia się często właśnie ze względu na uwzględnienie w ratach pakietu usług. Serwis auta po przejechaniu 40 000 km może kosztować bowiem więcej niż w przypadku 10 000 km.

Stopy procentowe

Tę kwestię należy rozważyć na dwa sposoby. Im bardziej Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe, tym wyższe będą raty dla nowych klientów. Ponadto taka sytuacja ma wpływ na koszty miesięczne ponoszone przez dotychczasowych leasingobiorców, którzy zdecydowali się na umowę ze zmienną stopą procentową. Rata pozostaje natomiast bez zmian w przypadku trwania leasingu ze stałą stopą procentową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here