Telefon z dobrym aparatem za rozsądną kwotę

Lubisz robić zdjęcia i fascynuje Cię fotografia? Z pewnością szukając idealnego smartfona, zwracasz uwagę nie tylko na jego wygląd, wyświetlacz czy pamięć, ale przede wszystkim na aparat. Znalezienie telefonu z dobrym aparatem jest nie lada wyzwaniem. Jednak możesz się pytać, co tak naprawdę oznacza dobry aparat w smartfonie? Czym się kierować, aby robić nim zdjęcia, które przypadną Ci do gustu i pozwolą rozwijać Twoją pasję?

Matryca aparatu w smartfonie – co powinieneś o niej wiedzieć?

Producenci smartfonów lubią chwalić się matrycami o dużych rozdzielczościach. Czy tak naprawdę jest to ważne? Aby zrozumieć działanie aparatu w smartfonie, warto dowiedzieć się co nie co o schemacie jego działania. Podczas robienia zdjęcia, światło niejako dostaje się do wnętrza aparatu przez system soczewek, które umieszczone są w obiektywie. Następnie przechodzi ono przez pierścień, który ogranicza ilość padających na matrycę promieni. Matryca to nic innego, jak płytka pokryta materiałem światłoczułym – można porównać ją do kliszy filmowej, która stosowana była w tradycyjnych aparatach. Jej najważniejszym działaniem jest wychwycenie światła oraz przetworzenie go na sygnał cyfrowy, który następnie zapisywany jest w formie pliku graficznego. Powstały obraz zbudowany jest z miniaturowych punktów, czyli pikseli. To właśnie rozdzielczość matrycy światłoczułej określna liczbę pikseli, która wykorzystywana jest do robienia zdjęć. Im większa liczba pikseli zostanie wykorzystana, tym szczegółowość danego obrazu jest lepsza – szczególnie na wielkoformatowych wydrukach lub przy większym powiększeniu. Nierzadko większa liczba pikseli przekłada się też na mniejszy poziom zaszumienia obrazu oraz lepsze odwzorowanie kolorów. Czy więc warto zwracać uwagę na matrycę w aparacie? Tak, ale to jeszcze nie wszystko.

Dobry aparat, czyli jaki?

Ilość megapikseli ma znaczenie przy wyborze dobrego aparatu, jednak nie tak duże jak mogłoby się to wydawać. Bardzo ważna jest też jasność obiektywu, dzięki której zdjęcia mają mniej szumów, a widać na nich więcej detali – ma to duże znaczenie szczególnie nocą. Niektóre modele wyposażone są nawet w diodę doświetlającą, której zadaniem jest rozjaśnienie ciemnej scenerii. Pożądany w telefonie jest też autofocus, czyli mechanizm ustawiania ostrość, natomiast stabilizacja optyczna minimalizuje ryzyko powstania rozmazanych zdjęć. Przykładem dobrego sprzętu jest iPhone 8 plus używany do robienia wysokiej jakości zdjęć – jest to możliwe między innymi dzięki obiektywowi szerokokątnemu, optycznej stabilizacji obrazu oraz szerokiej gamie kolorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here