wzrok

Większość osób w podeszłym wieku narzeka problemy z widzeniem. I chociaż to prawda, że pogłębianie się wad wzroku jest naturalnym procesem starzenia się, z drugiej strony bardzo często jest to efekt wieloletnich zaniedbań. Okuliści zwracają uwagę, że o oczy należy dbać przez całe życie, jednak starania te warto zwiększać szczególnie w starszym wieku. Dlaczego? Ponieważ u osób po 60 roku życia wzrastają szanse na wystąpienie wielu poważnych chorób oczu. Według luźnych statystyk aż 90% seniorów cierpi na jakieś schorzenie wzroku, takie jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jak więc dbać o oczy?

Choroby, które atakują po 60 roku życia

Do trzech najpopularniejszych chorób, które atakują oczy po 60 roku życia należy zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Co warto o nich wiedzieć?

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki to stan, który znacząco obniża jakość życia i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Rezultatów nie przynosi stosowanie kropel ani żadne inne domowe sposoby, jedyną skuteczną metodą jest zabieg operacyjny, którego celem jest usunięcie zmętniałej soczewki, a następnie zastąpienie jej nową. To prosty i nieskomplikowany zabieg, po którym od razu następuje poprawa widzenia.

Inną, nieco poważniejszą chorobą jest jaskra, która polega na stopniowym zaniku włókien nerwowych. To bardzo podstępna choroba, która nazywana jest cichym złodziejem wzroku, ponieważ potrafi rozwijać się latami nie dając żadnych objawów, aż z czasem doprowadza do nieodwracalnej utraty wzroku. Jaskra powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które można hamować poprzez stosowanie kropel do oczu, obniżających ciśnienie, co tym samym spowolni rozwój choroby. Często jednak potrzebna jest operacja.

Jeszcze inną chorobą jest zwyrodnienie plamki żółtej, które może być suche lub wysiękowe. Prowadzi ono do uszkodzenia widzenia w centralnej części siatkówki, co przyczynia się do zniekształcenia obrazu. Wraz z rozwojem choroby, pacjent może widzieć jedynie kontury obrazu bez części środkowej. Leczenie tego schorzenia obejmuje przyjmowanie zastrzyków lub zabiegi chirurgiczne.

Jak dbać o oczy po 60 roku życia?

Najważniejszych sposobem na dbanie o oczy niezależnie od wieku jest regularne badanie wzroku Warszawa. Okulista podczas rutynowej wizyty jest w stanie zauważyć rozwijającą się chorobę na jej początkowym stadium, dzięki czemu będzie jeszcze możliwe zatrzymanie zmian, zanim staną się nieodwracalne. Ogromne znaczenie mają też zdrowe nawyki żywieniowe – w diecie nie powinno brakować przeciwutleniaczy, na przykład luteiny i zeaksantyny. Ich zadaniem jest chronienie i zabezpieczanie oka przed niekorzystnym działaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here