Kredyt na zakup działki - jak go wziąć?

Własny dom na pewno zawsze warto mieć. Daje on człowiekowi poczucie niezależności i pewną dozę bezpieczeństwa. Jest dla niego gwarancją, że zawsze będzie mieć gdzie mieszkać – nawet jeśli tak zdarzy się w jego życiu, iż nagle utraci wszystkie posiadane pieniądze, za które do tej pory opłacał raty na wynajem mieszkania. Nieruchomości mają zresztą ogromną wartość. Przedsiębiorcy i osoby mające smykałkę do biznesu właśnie w nie inwestują zdecydowanie najczęściej, wiedzą dobrze o tym, że choć ceny produktów w Polsce zmieniają się na okrągło, te związane z mieszkaniami i domami zawsze mają tendencję wzrostową.

Budowa własnego domu opłaca się nawet pod względem finansowym. Gdyby ktokolwiek żyjący w dużym mieście przeliczył, ile tak naprawdę traci na wynajmowaniu mieszkania, sam uznałby, że już bardziej opłaca mu się wziąć taki kredyt na zakup działki i zacząć stawianie własnego budynku mieszkalnego. Każdy też może w ten sposób postąpić i zyskać na tym zarówno pieniądze, jak i niezależność. Jako że jednak nawet działki w dzisiejszych czasach bywają bardzo drogie, większość osób, by móc je kupić, musi się jednak zadłużyć. Musi wziąć kredyt w banku lub instytucji pozabankowej, aby zrealizować swoje marzenia i wykonać ten pierwszy krok do postawienia nowego domu. A jak otrzymać kredyt na kupno działki? Jaki rodzaj pożyczki w takim przypadku sprawdzi się najlepiej i jakie warunki należy spełnić, aby takie dodatkowe pieniądze uzyskać w sposób szybki i bezproblemowy?

Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, do sięgnięcia po pożyczkę na działkę niezbędna jest zdolność kredytowa. Niestety nie każdy ją posiada. Wpływ na nią ma kilka kluczowych czynników. Może ona zależeć przede wszystkim od aktualnej sytuacji finansowej klienta. Bank sprawdza również rodzaj jego zatrudnienia, analizuje jego umowy o pracę (największą wartość mają te na pełny etat), a następnie sprawdza historię kredytową. Jeżeli nawet potencjalny klient często sięgał po różnego rodzaju opcje pożyczkowe, ale za każdym razem spłacał terminowo wzięte pieniądze, ma on bardzo dużą szansę na to, że i teraz instytucja bankowa przystanie na jego propozycję i pożyczy mu potrzebną mu sumę.

Zdolność kredytową warto sobie samodzielnie obliczyć jeszcze przed udaniem się do siedziby banku, aby później uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów pozwalających na wyliczenie jej wartości. A zdolność jest zdecydowanie najważniejsza, bo bez niej klient nigdy nie otrzyma pieniędzy od banku. Banki muszą po prostu dbać o swoje własne interesy, dlatego nie nawiązują współpracy z osobami, które przypuszczalnie mogą mieć problemy ze spłacaniem rat w terminie. Wolą w ten sposób nie postępować, skoro chętnych do brania kredytów jest wielu i nigdy ich nie brakuje.

Próbując znaleźć ten idealny kredyt na zakup działki, warto na pewno rozważyć możliwość sięgnięcia po pożyczkę hipoteczną. W ostatnim czasie jest ona bardzo często wybierana przez kredytobiorców. Nierzadko bowiem udziela się jej nawet tym osobom, których zdolność kredytowa jest mocno ograniczona i obniżona. Dlaczego? Ponieważ dzięki kredytom hipotecznym banki zabezpieczają się w nieco inny sposób. W razie gdyby coś poszło nie tak, zastrzegają sobie prawo do przejęcia nieruchomości lub zaznaczonego w umowie terenu – chociażby części działki lub nawet całego jej pola.

Potencjalny kredytobiorca ma również tą możliwość, by wziąć jednocześnie i kredyt hipoteczny na zakup samej działki, i pożyczkę pozwalającą mu na postawienie nowego obiektu mieszkalnego. Oczywiście taką opcję należy dokładnie przemyśleć. Potencjalny klient sam powinien zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście nie będzie mieć żadnych problemów ze spłacaniem kolejnych rat kredytu i czy uda mu się to robić w zaznaczonym na umowie terminie. W przeciwnym wypadku może on utracić nie tylko szansę na pobranie kolejnych części pożyczki, ale też swoją działkę bądź postawioną na niej nieruchomość. Takich sytuacji lepiej zdecydowanie zawczasu uniknąć.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułChwilowa pomoc na zadłużenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here