Zawód stolarza jest wykonywany od czasu, w którym zaczęliśmy potrzebować mebli. Polsce swoją tradycję posiada on już od XV wieku. W tym czasie w Krakowie zaczęły działać pierwsze zakłady stolarskie. Czym zajmuje się stolarz oraz jak wygląda jego codziennej pracy? Przekonaj się jakie musi mieć predyspozycje zawodowe, a także jakie specjalizacje zawodowe czekają go w ramach edukacji.
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/stolarz-jak-wyglada-praca/
Jakie specjalizacje zawodowe czekają stolarza?
Praca z obróbką drewna oraz tworzenie mebli przybiera różne formy ze względu na swoją specyfikację. W ramach takiego zawodu możemy wyodrębnić pewne specjalizacje zawodowe. Mogą być to na przykład:
- Stolarz meblowy
- Stolarz mebli artystycznych oraz wzorcowych
- Stolarz budowlany
- Stolarz modelarz instrumentów muzycznych
- Stolarz galanterii drewnianej
Pracując jako stolarz możemy jak widać zajmować się dość sporą ilością rzeczy. No właśnie, a czym dokładnie zajmuje się stolarz?
Czym zajmuje się stolarz?
W ramach wymienionych wyżej specjalizacji nasze zadanie będzie opierało się na różnych czynnościach. Najczęściej jednak stolarz będzie miał za zadanie wykonywanie elementów z drewna. Takie elementy będą używane przede wszystkim w budownictwie – schody, drzwi, okna, parkiety, szafy wnękowe. Dodatkowo stolarz konserwuje meble użytkowe, a także ozdobne. Bardziej wyrafinowani fachowcy będą zajmowali się wyłącznie konserwację oraz odnową antyków.
Predyspozycje zawodowe stolarza
Stolarz musi przede wszystkim kochać swoją pracę. Niezbędne do jego zawodu będą zdolności manualne. Stolarz musi być bowiem precyzyjny oraz posiadać zmysł artystyczny. W wielu przypadkach sprawdzi się również sprawność fizyczna, aby nasze dzieła mogło będzie przeniesiony z miejsca na miejsce. Do tego, zwłaszcza jeżeli specyfikacja dotyczy tworzenia mebli potrzebne będą umiejętności logicznego oraz przestrzennego myślenia.
Zobacz też: http://www.inwestycyjnawolnosc.pl/jak-zostac-stolarzem/