Zużycie energii elektrycznej powinno być regulowane i jak najbardziej zmniejszane zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i mniejszych instytucjach. Istnieje szereg rozwiązań mających zastosowanie w efektywnej kompensacji prądu. Jak one działają i do czego służą?
Co służy do regulacji zużywanego prądu?
Stosowanie urządzeń, których zadaniem jest ograniczenie zużycia prądu, nazywane jest kompensacją mocy biernej. Obwód prądu charakteryzuje posiadanie trzech typów mocy: czynnej, biernej i aktywnej. Energia bierna może być zarówno pobrana (indukcyjna), jak i oddana– pojemnościowa. Oba te rodzaje powodują znaczne straty cieplne oraz zmniejszają sprawność linii kablowych i transformatorowych. Kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie współczynnika tej mocy, poprawienie żywotności okablowania oraz spadek składowej prądu. To wszystko umożliwia oczywiście zmniejszenie ilości generowanego prądu, a tym samym jego kosztów. Pozwoli to także na zwiększenie zysków, jakie firma będzie w stanie uzyskać. Bardzo dobrym sposobem na taką kompensację są filtry aktywne.
Czym są i na jakiej zasadzie funkcjonują filtry aktywne?
Wspomniane urządzenia służą do zniwelowania skutków stosowania odbiorników nieliniowych w przemyśle. Są one powodem znacznego pogarszania się kondycji energii elektrycznej w sieci. Przykładem takiego niekorzystnego odbiornika jest chociażby przemiennik częstotliwości. Filtry aktywne działają na zasadzie słuchawek, które mają wbudowany mikrofon zbierający szum z otoczenia. Filtry następnie generują przebieg w przeciwfazie, czyli końcowo uzyskujemy ,,ciszę’’. Urządzenia te są zatem idealnym sposobem eliminację wyprzedzającego lub opóźnionego współczynnika mocy. Zmniejszają również wahania napięcia. Ich dużą zaletą jest również to, że skutecznie poprawiają kondycję i funkcjonowanie sprzętu a także wydajność całego systemu. W przeciwieństwie do klasycznych filtrów biernych, urządzenia te mają zdolność adaptacji do zmiennego poziomu kompensowanych odkształceń, dlatego są świetnym rozwiązaniem na dynamiczną i skuteczną kompensację mocy biernej.