Błędy, jakie popełniasz ucząc się języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego to zdecydowanie nie jest łatwe zadanie. Język ten jest całkiem trudny pod kątem gramatyki i wymowy. Niemniej nie jest to zadanie niemożliwe, choć wiele osób, które uczą się niemieckiego od dawna tak właśnie sądzi. Warto jednak podkreślić, że tak naprawdę wiele osób popełnia różne błędy, ucząc się niemieckiego. Jak one wyglądają?

1) czysto teoretyczna nauka języka niemieckiego

Częstym błędem jest skupienie się na gramatyce i na poprawności pisania i mówienia oraz na całkiem abstrakcyjnych tematach. W podręcznikach od nauki języków czasem można spotkać czytanki dotyczące problemów klimatycznych na ziemi, czy też polityki międzynarodowej.

Oczywiście, są to wszystko bardzo istotne kwestie, niemniej trzeba także zwrócić uwagę na bardziej praktyczne aspekty tego języka. Co z tego, że będziemy umieli rozmawiać o wojnie dwieście lat temu, jak nie uda nam się zapytać współlokatorki w Niemczech czy zaparzyć jej herbaty, jak zrobić pranie albo gdzie odbywają się zajęcia?

Słowem, trzeba skupić się także na bardziej życiowych tematach.

2) brak zapoznania się z „żywym niemieckim”

Niestety, wiele osób uczących się języka niemieckiego zapomina o nauce „żywego” języka. O co tu tak naprawdę chodzi? Otóż wyidealizowane, idealne gramatycznie rozmówki w książkach zazwyczaj nie mają wiele wspólnego z językiem potocznym stosowanym w serialach, filmach, wiadomościach, na peronach, czy po prostu w codziennym życiu.

Dlatego naprawdę warto także uczyć się z telewizji, gazet. Nawet włącznie codziennie na 15 minut ulubionego serialu sprawia, że już nieco bardziej będziemy obeznani w języku niemieckim. Co więcej, ucząc się danego języka trzeba także zwrócić uwagę na wulgaryzmy i obraźliwe uwagi w nim obecne. W końcu musimy wiedzieć, jak zareagować odpowiednio na wypowiedzi innych.

3) brak systematyczności

To niestety nie jest mit, że nauka języka niemieckiego powinna być systematyczna. Bez systematyczności wiele nie osiągniemy.

Co jednak istotne – nie chodzi też o to, aby się męczyć, ponieważ taka nauka na pewno też nie przyniosła nigdy korzyści. Systematyczność to może być właśnie obejrzenie codziennie odcinka serialu, przeczytanie wiadomości po niemiecku czy pogadanie z kumplem z Niemiec.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here