Zakładanie działalności gospodarczej

Własna działalność gospodarcza to przede wszystkim duża niezależność. Jednak aby firma przynosiła zysk konieczny jest dobry, niebanalny pomysł na własny biznes. Przed dokonaniem rejestracji firmy, należy dokładnie przeanalizować rynek. Większość osób otwiera własną firmę aby nie mieć nad sobą uciążliwego szefa czy innych przełożonych. Własna firma to często również nienormowane godziny pracy. Jednak rozkręcenie własnego biznesu wymaga dużego wysiłku, pracy i cierpliwości. Często bywa tak, że firma na początku nie generuje dużych przychodów. Ważne jest, aby wdrożyć się na rynek i utrzymać swoją pozycję mimo sporej konkurencji.
Zakładanie działalności gospodarczej wiąże się przede wszystkim z wypełnieniem niezbędnych dokumentów i dostarczeniem ich do odpowiedniego urzędu. Firmę najczęściej udaje się założyć w ciągu jednego dnia.
Dzięki nowym udogodnieniom, większość formalności można załatwić przez internet. Wybierając takie rozwiązanie, w pierwszym kroku należy wypełnić formularz CEIDG-1. Aby podpisać formularz przez internet, często potrzebny jest Profil Zaufany. W formularzu należy podać między innymi rodzaj działalności oraz formę opodatkowania. Przed wybraniem konkretnej formy, warto zapoznać się z różnymi formami opodatkowania działalności gospodarczej. W formularzu CEIDG należy także podać informację, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. Wszystkie zmiany należy wprowadzać poprzez aktualizację. Wybierając biuro rachunkowe należy się dobrze zastanowić i sprawdzić daną firmę. Warto zapoznać się z opiniami zamieszczonymi w internecie a także porównać ceny usług z konkurencyjnym biurem. Warto także rozważyć księgowość internetową. Tego typu usługi mogą być nawet kilkakrotnie tańsze, dzięki czemu przedsiębiorca może zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Portal ten jest dodatkowo programem do fakturowania, prowadzenia magazynu i wielu innych rzeczy.
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć jeden z dwóch podstawowych dokumentów. Gdy przedsiębiorca rejestruje się jedynie do składki zdrowotnej, w sytuacji gdy chce skorzystać z ulgi na start lub gdy jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej minimalnej pensji krajowej składa on druk ZZA.
Z kolei gdy osoba zakładająca działalność gospodarczą chce zarejestrować się do wszystkich składek musi złożyć druk ZUA.
Gdy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza również członka rodziny, dodatkowo musi wypełnić także formularz ZCNA. Jeśli druki nie zostaną złożone w dniu zakładania działalności gospodarczej, należy je dostarczyć w terminie do siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Numer NIP nie ulega zmianie. Osobisty numer NIP staje się numerem firmy w momencie jej powstania. W sytuacji gdy dana osoba dotychczas nie posiadała NIP-u, to zostanie on nadany podczas realizacji przez Ministerstwo wniosku o założenie firmy. Najprostszym sposobem na poznanie swojego NIP-u jest skorzystanie z wyszukiwarki przedsiębiorców. Każdy wpis powinien pojawić się tam w terminie do trzech dni od dnia podpisania wniosku CEIDG, ale najczęściej dostępny jest już następnego dnia.
Warto również wyrobić pieczątkę firmową z podstawowymi danymi jak NIP, REGON, adres, nazwa firmy oraz numer telefonu. Nie jest to obowiązek, jednak pieczątka może okazać się bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Koszt wyrobienia pieczątki nie wiąże się z ogromnymi kosztami, zazwyczaj pieczątka kosztuje około 50 złotych. Można jej używać również przy fakturach czy umowach handlowych. Pieczątkę można zamówić w sklepach internetowych, w księgarniach oraz w wielu agencjach reklamowych. Czas oczekiwania na pieczątkę wynosi około dwóch dni roboczych. Gdy pieczątka jest zamówiona przez internet czas oczekiwania jest nieco wydłużony.
Niezbędne może okazać się również założenie firmowego konta bankowego. Po założeniu konta należy o nim poinformować Urząd Skarbowy oraz ZUS poprzez wypełnienie wniosku aktualizującego CEIDG. Aby założyć konto firmowe niezbędny jest dowód osobisty oraz oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here