Wysokość renty z tytuły niedolności do pracy

Każdy z nas chciałby spełniać się zawodowo i do późnych lat swego życia wykonywać taką pracę zarobkową, która będzie mu przynosiła nie tylko spore zyski lecz także będzie mu sprawiała mnóstwo przyjemności.
Niemniej często się zdarza, że nasze życie nie przebiega w taki sposób jakbyśmy sobie życzyli i w życiu wielu ludzi zdarzają się trudne sytuacje które uniemożliwiają im wykonywanie pracy zarobkowej. Coraz częściej bowiem wiele osób spotyka ciężka, a w wielu przypadkach nieuleczalna choroba, która to uniemożliwia wykonywanie pracy zarobkowej. Co więcej wiele osób ulega poważnym wypadkom, które to na dobre przekreślają ich plany zawodowe.
Każda osoba która znajdzie się w tak trudnej i niezręcznej sytuacji zaczyna zastanawiać się co począć dalej. W jej głowie często pojawia się obawa o to, że nie będzie miała z czego żyć oraz będzie jej brakowało pieniędzy nie tylko na podstawowe potrzeby życiowe takie jak jedzenie czy opłaty mieszkania lecz także na lekarstwa umożliwiające jej choćby częściowy powrót do zdrowia.
Każda osoba, która wcześniej pracowała zawodowo i ma przepracowane co najmniej pięć lat ma prawo do renty chorobowej. Co prawda jej otrzymanie nie jest w obecnych czasach wcale takie proste, niemniej nie jest niemożliwe. W celu ubiegania się o rentę chorobową należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowny wniosek o przyznanie renty chorobowej. Następnie chora osoba zostaje wezwana na komisję lekarską podczas której to lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonej wcześniej dokumentacji medycznej oraz na podstawie przeprowadzonego badania podejmuje decyzję o przyznaniu renty chorobowej. W wielu przypadkach mimo złego stanu zdrowia chora osoba może otrzymać negatywną odpowiedź. Niemniej w takiej sytuacji nie należy się załamywać, gdyż wówczas można odwołać się do komisji orzeczniczej działającej w każdym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tutaj ponownie na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej oraz poprzez ponowne zbadanie osoby ubiegającej się o rentę skład komisji w skład której wchodzi kilku lekarzy orzeczników wydaje orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy. Jeśli decyzja ponownie jest odmowna wówczas nie pozostaje nic innego jak odwołać się do sądu. Warto pamiętać o tym, że zarówno każdy Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych jak i każdy sąd może orzec całkowitą lub częściową niezdolność do pracy.
Jeśli osoba przejdzie tę nieco skomplikowaną drogę i w końcu otrzyma rentę chorobową, wówczas często zaczyna się zastanawiać jaka jest wysokość renty chorobowej.
Renta chorobowa podobnie jak renta socjalna czy emerytura ulega waloryzacji. Ostatnio świadczenia emerytalno – rentowe zostały zwaloryzowane w ubiegłym roku i nowe, nieco wyższe kwoty obowiązują od pierwszego marca 2018 roku.
Od tego czasu najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także najniższa renta rodzinna wynoszą równe tysiąc złotych brutto. Tak więc rencista posiadający uprawnienia to najniższej renty chorobowej otrzymuje obecnie na rękę i 854 złote. Co prawda nie jest to wygórowana kwota, niemniej jeśli dana osoba znajdzie się na życiowym zakręcie, to wówczas każda kwota, nawet ta niewielka staje się zadowalająca.
Jak już wiadomo świadczenia emerytalno – rentowe mają znów wzrosnąć w bieżącym roku kalendarzowym o 2,7 procent. Oznacza to, że minimalna renta wzrośnie o dwadzieścia siedem złotych brutto i będzie wynosić miesięcznie 1027 złotych. Pomniejszając tę kwotę o należne składki rencista będzie otrzymywał na rękę kwotę o wartości 875,57 złotych, a więc 21,57 złotych więcej niż dotychczas w skali miesiąca. Mnożąc tę co prawda niewielką kwotę przez dwanaście miesięcy to na przestrzeni całego roku, osobom pobierającym najmniejszą rentę chorobową wpadnie dodatkowo do kieszeni” 258,84 złoty, co stanowi całkiem pokaźną sumę.
Starając się o rentę chorobową należy pamiętać o tym, że jest ona naliczana od dochodów, więc jeśli przyszły rencista miał wysokie zarobki, to wówczas będzie otrzymywał większe świadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here