Studia architektoniczne - czy to się opłaca?

Stanąłeś właśnie przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu, od której może zależeć twój dalszy los bądź nawet czekająca cię sytuacja finansowa. Mimo iż w teorii takie studia zawsze można zmienić bądź po prostu w trakcie roku akademickiego przenieść się na zupełnie inny kierunek lub wydział, ale lepiej jednak od razu wybrać się na takie, które w pełni cię zadowolą – i to od pierwszego dnia w szkole. Najprawdopodobniej zastanawiałeś się nad swoim wyborem już od paru ładnych miesięcy. Tak naprawdę już w pierwszej klasie szkoły ogólnokształcącej próbowałeś nakreślić sobie swoją przyszłość zawodową, dostrzegając plusy i minusy różnych branż. Nie musiałeś daleko szukać tych informacji. Widzisz przecież, czym zajmują się twoi rodzice, wujkowie i kuzyni, a widzisz również, czy są oni zadowoleni z tego, co na co dzień robią. Jeżeli więc ktokolwiek w twojej rodzinie jest architektem – czy to wnętrz, czy to krajobrazu – najprawdopodobniej wielokrotnie słyszałeś od niego, że to na architektura studia zdecydowanie warto się wybrać. Niby lubisz matematykę i w wolnym czasie zdarza ci się szkicować różne rzeczy, ale wciąż nie jesteś w stu procentach przekonany, czy ten kierunek odpowie twoim indywidualnym potrzebom. Sam musisz się tego dowiedzieć. Być może ten tekst pomoże ci nakreślić właściwą odpowiedź na to pytanie.

Gdyby przepytać na ulicy kilkadziesiąt osób o to, jaki według nich jest zawód marzeń, najprawdopodobniej przynajmniej jedna czwarta z nich wymieniłaby właśnie zawód architekta. Jest on okryty świetną sławą. Architektów kojarzymy z osobami bardzo zamożnymi, którym nigdy nie brakuje na nic pieniędzy, które wręcz pławią się w luksusach. Dla nich słowo bieda po prostu nie istnieje – przynajmniej w naszym mniemaniu. Prowadzą własne pracownie architektoniczne lub zatrudniają się w największych na świecie korporacjach, by przez kilka godzin dziennie szkicować różne projekty dla swoich klientów i oczywiście zarabiać na tym grube miliony. Pracę architektów większość osób uznaje również za bardzo ciekawą. Zdecydowanie jest to bowiem zawód twórczy, który wymaga nieszablonowego myślenia i ogromnej wyobraźni. Dobry architekt nie może bowiem tworzyć kalek innych, dostrzeżonych gdzieś projektów. Za każdym razem musi zaskoczyć czymś swojego klienta i jednocześnie przekonać go do swoich osobistych racji i indywidualnych pomysłów. Praca architekta na pewno zapewniłaby ci mnóstwo ciekawych wyzwań, z którymi na co dzień musiałbyś się zmierzać. Prawdopodobnie też przyniosłaby ci spore korzyści finansowe, dzięki którym twoje życie stałoby się lepsze i przyjemniejsze. Teraz musisz pomyśleć tylko o tym, czy rzeczywiście o tym wszystkim marzysz. Niektórym ludziom wcale nie zależy na życiu w luksusie i milionach na koncie. A jeśli i ty do nich nie należysz, być może architektura studia wcale nie są dla ciebie.

Pamiętaj bowiem, że nawet jeśli praca architekta wydaje ci się być tą wymarzoną opcją, zanim w ogóle będziesz mógł ją legalnie wykonywać, czekają cię długie i zdecydowanie ciężkie lata nauki. Jeżeli więc już w szkole ogólnokształcącej nie byłeś zbyt dobrym uczniem, chętnie chodziłeś na wagary i rzadko kiedy dostawałeś najlepsze oceny w klasie, najprawdopodobniej na takich studiach po prostu sobie nie poradzisz. Nie chodzi nawet o to, że jesteś gorszy od swoich rówieśników. Nie chodzi też o to, że jesteś mniej utalentowany. Jeśli jednak brakuje ci zawzięcia i samozaparcia, nie będziesz w stanie odpowiednio przygotowywać się do kolejnych zajęć, zaliczeń i kolokwiów. Nawet jeśli jakimś cudem uda ci się przetrwać ten pierwszy rok studiów, już na drugim zaczniesz sobie odpuszczać – interesując się bardziej życiem towarzyskim i imprezami aniżeli samą nauką. Po prostu będziesz mieć dość i ostatecznie ze swojego studiowania całkowicie zrezygnujesz, tracąc bezpowrotnie ten jeden rok z życia. Lepiej więc od razu udaj się na taki kierunek, z którym spokojnie sobie poradzisz. Nie musisz być wcale profesjonalnym architektem, aby dużo zarabiać i wieść przyjemne życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here