RSSO – jak je obliczyć?

Każda osoba, która kiedykolwiek korzystała z produktów finansowych z pewnością zetknęła się z wieloma niezrozumiałymi pojęciami. WIBOR, LTV i RRSO, to tylko część z nich, które mają duże znaczenie podczas brania kredytu i wpływają na jego koszt. Bardzo istotne jest wspomniane już RSSO, które odzwierciedla koszt danej oferty. RSSO co to jest i jak je obliczyć? Podpowiadamy!

Co znaczy RSSO?

Jest to skrót od słów rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RSSO obejmuje wszystkie opłaty i koszty, które musi ponieść kredytobiorca, który zdecydował się na daną ofertę kredytową. Dzięki temu wskaźnikowi można dowiedzieć się, ile rzeczywiście kosztować nas będzie dany kredyt i czy jest on opłacalny, czy też nie. Dzięki rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania możesz szybko porównać kilka ofert kredytowych i obliczyć, która z nich jest najkorzystniejsza. Ważne jest jednak, aby porównywać ze sobą podobne kredyty, czyli takie, które rozłożone są na taką samą liczbę miesięcy, a ich suma jest do siebie zbliżona. RSSO podaje się zawsze w ujęciu jednego roku i daje nam realny obraz tego, jakie dodatkowe koszty musielibyśmy ponieść, decydując się na daną ofertę.

Jak obliczyć RRSO?

Stawkę RSSO zawsze oblicza się tak samo, biorąc pod uwagę średnią złożoną stopę procentową w całym okresie kredytowania. Dla osób niedoświadczonych w takich obliczeniach może to być trudne. Samodzielne wyliczenie RSSO jest zbyt skomplikowane, jednak można skorzystać z pomocy internetowych kalkulatorów. Wystarczy, że wypełnisz pola odpowiednimi danymi, a kalkulator da Ci wynik, który jest rzeczywistą roczną stopą oprocentowania danej oferty. Możesz także skorzystać ze wzoru RRSO oraz dokładnej instrukcji, która znajduje się w załączniku nr 4 do Ustawy o kredycie konsumenckim.

RSSO zero procent

Skoro już wiesz RRSO co to jest https://habzafinanse.com.pl/rrso-co-to-jest-i-co-powinno-sie-o-nim-wiedziec/ i jak je obliczyć, to warto wspomnieć też o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania równej zero procent. Niektóre banki oferują takie oferty po to, aby zachęcić nowych klientów do skorzystania z ich produktów. Często zdarza się też tak, że zakupy na raty można zrobić, nie ponosząc żadnych ukrytych kosztów. Raty 0% mogą być bardzo kuszące, jednak trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie przeczytać umowę kredytową. Najczęściej w momencie opóźnień w spłacie (nawet jednodniowych) bank zaczyna doliczać odsetki i RSSO przestaje być równe zero procent.

Porównywanie RSSO

Jeśli podobne do siebie oferty kredytów mają takie same RSSO, to możesz wziąć pod uwagę inne zalety. Niektóre banki oferują np. darmowe ubezpieczenie, które może się przydać podczas nieprzewidzianych sytuacji życiowych. Pamiętaj, że jeśli oferty są do siebie podobne, to ta z niższym RSSO jest najprawdopodobniej korzystniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here