Praca w Hiszpanii.

W momencie kryzysu gospodarczego, który poruszył rynek pracy w Hiszpanii, obcokrajowcy nie mieli co liczyć na pracę, nawet rodowitym Hiszpanom ciężko było utrzymać daną pracę. Teraz, kiedy sytuacja na rynku gospodarczym w Hiszpanii się ustabilizowana wiele agencji pracy namawia, a wręcz poleca pracę w tym kraju. Czy faktycznie, są tam warunki, aby zapewnić sobie i rodzinie byt ? Czy opłaca się porzucać ojczysty kraj, aby spróbować swoich sił w kraju wiecznego słońca? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Praca w Hiszpanii tak naprawdę jest dla każdego. Nie ma zawodu, który nie byłby tutaj chyba ceniony i poszukiwany. Ponieważ oferty pracy sięgają od opiekunów osób starszych oraz dzieci, poprzez hydraulików, osób do pracy na produkcji, a kończąc na budowlańcach i specjalistach z branży IT. Z racji tego, że Hiszpania jest krajem turystycznym, najbardziej są poszukiwane osoby do pracy w hotelach, pokojówki, osoby do kuchni i pracy za barem.
Jakie wymagania trzeba spełniać, aby pracodawca chciał nas zatrudnić ?
Wymagane są języki obce, zwłaszcza język angielski jest konieczny, natomiast znajomość hiszpańskiego będzie dodatkowym i mocnym atutem.
Takie oferty pracy pojawiają się głównie w miastach nadmorskich, ale nie tylko. Można tutaj zarobić od 1000 euro do 5000 oraz należy doliczyć oczywiście napiwki. Na największe zarobki mogą liczyć osoby pracujące za barem oraz obsługujące recepcję, natomiast pokojówki powinny być przygotowane na najmniejsze zarobki.
Praca, jako opiekun osób starszych.
Bardzo chodliwym zawodem jest opiekun osób starszych. To zajecie jest głównie kierowane do kobiet, mile widziane jest doświadczenie na takim stanowisku oraz wykształcenie około-medyczne. Praca nie należy do łatwych, często ma się do czynienia z osobami, które już się same nie poruszają, mają kłopoty z pamięcią i wymagają opieki 24 godziny na dobę. Opiekunki mają zagwarantowane wyżywienie i mieszkanie. Zarobki sięgają około 3000 euro. Praca jest ciężka i mecząca, więc należy ją traktować jako tymczasową, mniej więcej do roku czasu.
Praca w budownictwie.
Tutaj są już poszukiwane osoby z konkretnym doświadczeniem, wiedzą oraz umiejętnościami. Trzeba się liczyć z ciężkimi warunkami atmosferycznymi, ponieważ wysokie temperatury są niekiedy bardzo dokuczliwe. Natomiast przez to i zarobki są wyższe, ponieważ sięgają koło 2000 tysięcy euro.
Praca w rolnictwie.
Poszukiwane są osoby do pracy przy roślinach, zwierzętach, takie, które będą dbały o ogród oraz pomogą przy zbiorach. Doświadczenie nie jest wymagane. Pracodawca sam zapewnia nam zakwaterowanie oraz posiłki.
Praca w branży IT.
Także w Hiszpanii, informatycy oraz graficy są poszukiwani na wagę złota. Wymagania natomiast są bardzo wysokie – trzeba się wykazać ogromna wiedzą w danej specjalizacji, dużym doświadczeniem oraz perfekcyjną znajomością języka angielskiego, jak i hiszpańskiego. Wynagrodzeniem, za tak ciężką pracę są bardzo wysokie wynagrodzenie, dodatki socjalne oraz różnego rodzaju premie. Pracę jest bardzo ciężko dostać i trzeba się wyróżniać specjalnymi umiejętnościami.
Praca sezonowa w Hiszpanii.
Jak w większości europejskich krajów, także w Hiszpanii najwięcej pracy jest w okresie letnim. Poszukiwane są osoby do pracy w pubach, barach, restauracjach czy hotelach. Także jako animatorzy dla dzieci i dorosłych. Wielu studentów przyjeżdża do Hiszpanii, aby zająć się dziećmi w zamian za jedzenie, zakwaterowanie i drobne wynagrodzenie, wtedy mają możliwość oswoić się z językiem i poznać Hiszpanię. Bardzo późnym latem i wczesną jesienią są poszukiwane osoby do zbiorów winogron na plantacjach.
Jakie są warunki do życia w Hiszpanii?
Hiszpania nie jest drogim krajem, biorąc pod uwagę koszty na życie. Żyjący tam Polacy, mówią, że 2000 tysiące euro pozwala na godne życie dla jednej osoby. Koszty opłacenia mieszkanie są w granicach 600-800 euro, inne opłaty, jak: transport, rachunki, wyżywienie mieszczą się w 400 euro. Benzyna kosztuje tylko 1,25 euro litr, a chleb można kupić już za 1 euro. Oprócz plusów są także minusy. Sjesta w Hiszpanii jest bardzo ważna, Hiszpanie nigdy się nigdzie nie spieszą, w urzędzie można coś załatwiać przez wiele godzin, a fachowcy i specjaliści nie dotrzymują terminów. Trzeba jednak pamiętać, że Hiszpanie to bardzo serdeczni, otwarci i żywiołowi ludzie. Więc jeśli komuś odpowiadają takie warunki i styl życia, to może się okazać, że Hiszpania jest dla niego miejscem wymarzonym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSesja
Następny artykułPraca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here