Oszczędności - na lokatę

Wysokość płacy średniej krajowej to około 4500 złotych. Jednak dla wielu osób jest to poziom zarobków nie do osiągnięcia i nie do uwierzenia w jego „średniość”. Duża część społeczeństwa zarabia bowiem wielkość bliższą minimalnej płacy, a nawet i minimalną. Jeszcze gorzej mają niektórzy zatrudnieni na umowy cywilnoprawne – umowy o dzieło i umowy zlecenia. czasem ich zarobek miesięczny jest jeszcze niższy.
Złą sytuację materialną wielu Polaków powodują nie tylko niskie zarobki, ale i ich połączenie z wysokimi kosztami życia w kraju. Każdy bowiem musi odprowadzać podatki, płacić rachunki za media, za telefon, za kablówkę. najczęściej też raty kredytu. Każdy też musi jeść – niekoniecznie stołując się na mieście, ale co najmniej robiąc zakupy spożywcze. Do tego dochodzą jeszcze konieczne zakupy chemii gospodarczej do domu, ubrania, niezbędne naprawy, koszty paliwa samochodowego. Tak zwany fundusz swobodnej decyzji, a więc to co pozostaje z naszych zarobków po odliczeniu obowiązkowych opłat, jest w naszym kraju nieduży.
Mimo tej niekorzystnej sytuacji ekonomicznej wielu rodzin i związanych z nią kłopotów finansowych są osoby, które potrafią zaoszczędzić pewną ilość pieniędzy. Są to czasem jedynie drobne pieniądze, na czarną godzinę. Ale i zdarzają się większe sumy, które z czasem mogą przynieść dodatkowe pieniądze.
Takie odłożone pieniądze, czyli nasze oszczędności, warto rozsądnie ulokować. Pierwszym co przychodzi na myśl są lokaty bankowe. W internecie możemy odnaleźć odpowiedni spis aktualnych lokat, wpisując w wyszukiwarce internetowej „lokaty terminowe ranking”. Dzięki stronom z takimi rankingami możemy prześledzić, przeanalizować dostępną ofertę banków komercyjnych i wybrać tę lokatę w konkretnym banku, która najbardziej odpowiada na nasze potrzeby. Czyli najczęściej – przyniesie nam największy zysk dzięki najlepszemu oprocentowaniu. Lokaty terminowe mogą być zawierane na okres od kilku dni (bywały lokaty tygodniowe lub dziesięciodniowe – choć straciły już na popularności), miesiąca, kilku miesięcy, roku, a nawet kilku lat. Zazwyczaj im dłuższy okres lokaty, tym procent oferowany jest wyższy.
Przed założeniem lokaty w danym banku powinniśmy sprawę solidnie przemyśleć. Przeanalizować trzeba zawarte w rankingach lokat dane. Koniecznie należy prześledzić, czy dane lokaty nie wiążą się z jakimiś dodatkowymi warunkami, które musimy spełnić. Na przykład: czy nie musimy przy okazji założyć konta rozliczeniowo-oszczędnościowego w danym banku. Bo choć lokata jest zazwyczaj produktem darmowym, za który bank nie pobiera od nas opłaty, to z kontami już tak nie jest. W przypadku kont zwykle istnieje opłata miesięczna, a nawet opłaty za dane czynności (np. za przelewy, zlecenia stałe, za wypłaty kartą płatniczą czy kredytową lub bez karty, w okienku bankowym). Same lokaty są zazwyczaj darmowe po to, by przyciągnąć klienta, skłonić go, by powierzył swoje pieniądze bankowi i zamroził je na pewien okres – bo daje to bankowi niemal pewność, że będzie mógł w tym czasie dysponować tymi pieniędzmi według swojego uznania, w celach inwestycyjnych na przykład.
Zerwanie lokaty przed czasem jest wobec powyższego niekorzystne dla samego banku. Z tego też względu w warunkach zakładanej lokaty jest zwykle przepis o tym, iż takie zerwanie lokaty przed umówionym terminem powoduje, iż klient nie dostaje żadnych odsetek, a czasami wręcz płaci karę umowną. Oczywiście nie rynku są także lokaty, przy których istnieje jednak możliwość wcześniejszego wycofania pieniędzy – są to tak zwane lokaty dynamiczne. Jeśli zerwiemy taką lokatę, dostaniemy odsetki wyliczone do dnia, w którym tego zerwania dokonujemy.
Oprócz lokat terminowych zwykłych istnieją tez różne odmiany. Na przykład produkty strukturyzowane czy lokaty inwestycyjne. To połączenie zwykłej lokaty z mechanizmami inwestowania w produkty rynkowe, takie jak obligacje czy akcje, a pośrednio także waluty, kruszce (złoto, srebro, platyna, miedź), kamienie szlachetne (szczególnie diamenty) czy inne kosztowności (np, dzieła sztuki).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here