Kredyty firmowe

Większość polskich firm będzie w którymś momencie musiała wziąć kredyt lub pożyczkę. Względnie nie będzie do tego zmuszona, ale zrobi to, ponieważ okaże się to po prostu najlepszym i najkorzystniejszym wyjściem. Dlatego też zdecydowanie dobrym pomysłem jest poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie. Jak łatwo można się domyślić, oferty banków dla firm wyglądają nieco inaczej niż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wobec tego co trzeba wiedzieć o kredytach firmowych?

Istnieją różne rodzaje kredytów firmowych

Różne firmy mają różne potrzeby, tak więc niezbędne są zróżnicowane oferty kredytów. Do najczęściej wybieranych typów należą:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt w rachunku bieżącym
  • kredyt inwestycyjny.

Kredyt obrotowy w założeniu ma służyć regulowaniu wydatków firmy związanych z bieżącą działalnością. Można go wykorzystać między innymi do zakupu towarów bądź surowców, paliwa czy opłacenia wynagrodzeń pracowniczych.

W zależności od preferencji przedsiębiorców, jego wypłata może nastąpić jednorazowo bądź w transzach. Nie ma szczególnych ograniczeń co do wysokości kredytu obrotowego – to, jak dużą kwotę uda się uzyskać, zależne jest od sytuacji finansowej firmy. Jeśli zaś chodzi o czas trwania zobowiązania, to z reguły kredyt obrotowy należy do kredytów krótkoterminowych.

Kredyt w rachunku bieżącym pełni rolę pewnego rodzaju poduszki bezpieczeństwa, chociaż oczywiście można go wykorzystywać także w inny sposób. Polega na tym, że na koncie firmowym (lub osobistym właściciela, jeśli forma działalności nie wymaga prowadzenia rachunku firmowego) ustalany jest limit, z którego można skorzystać, kiedy zabraknie nam własnych funduszy.

Dużą zaletą tego kredytu jest fakt, że odsetki liczone są jedynie od tej części limitu, którą zdecydujemy się wykorzystać, a nie od całości. Ponadto nie mamy w ogóle obowiązku, aby rzeczony limit naruszyć, mogą to być więc środki „na czarną godzinę”. Dzięki temu, kiedy nagle z jakiegoś względu potrzebne nam będą dodatkowe fundusze, nie będziemy musieli przechodzić przez proces weryfikacji zdolności kredytowej i czekać na pozytywną decyzję banku.

Kredyt inwestycyjny, jak wskazuje sama jego nazwa, jest kredytem celowym, za pomocą którego firmy mogą sfinansować na przykład zakup nieruchomości, sprzętu czy nowej technologii. Co ważne, ten rodzaj kredytu wymaga wkładu własnego (z reguły jest to 20-30% wartości przedmiotu inwestycji), a ponadto bank będzie kontrolował, w jaki sposób zostaną wydane środki.

Ten rodzaj kredytu jest na ogół kredytem długoterminowym, chociaż w razie potrzeby można go zaciągnąć również na krótszy okres. W jego ramach można otrzymać stosunkowo wysokie kwoty, chociaż, tak jak w przypadku kredytu obrotowego, dużo zależy od tego, jak firma radzi sobie pod względem finansowym.

Jakie warunki firma musi spełnić, aby otrzymać kredyt?

Banki stawiają osobom prywatnym, które chcą zaciągnąć kredyt, szereg warunków i wymagań. Nie inaczej jest w przypadku kredytów dla firm, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wiele polskich firm (przede wszystkim tych początkujących) ma mniej lub bardziej poważne problemy finansowe.

Istotnym warunkiem jest długość działania firmy. Zazwyczaj można się spotkać z wymaganiem przynajmniej 12 nieprzerwanych miesięcy działalności, ponieważ to właśnie podczas pierwszego roku firmy najczęściej są zamykane. Bywa również, że bank godzi się na udzielanie kredytu firmom z na przykład półrocznym stażem, o ile prowadzą one u niego rachunek firmowy. Istnieją także specjalne kredyty na start działalności, natomiast są one z reguły droższe niż po prostu zwykły kredyt dla firm.

Ponadto bank niewątpliwie dokona wnikliwej analizy sytuacji finansowo-ekonomicznej firmy, aby określić, czy jest ona dochodowa, a więc czy będzie w stanie terminowo regulować zobowiązanie. W tym celu niezbędne mogą być następujące dokumenty:

  • wyciąg z konta bankowego firmy
  • zeznanie podatkowe za rok ubiegły
  • zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US

Przy kredytach na wysokie kwoty bank może dodatkowo wymagać jakiegoś zabezpieczenia, na przykład hipoteki nałożonej na nieruchomość firmową.

Otrzymanie kredytu dla firm nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli firma osiąga niewielkie dochody lub dopiero rozpoczyna działalność. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika kredytowego. Przykładem może być Habza Finanse, która, dzięki wiedzy, doświadczeniu i kwalifikacjom swoich ekspertów, jest w stanie pozyskiwać dla firm kredyty na najlepszych możliwych warunkach.

Podsumowanie

Kredyty dla firm to niezwykle rozbudowany temat, a wymienione powyżej informacje są zaledwie czubkiem góry lodowej. Nawet jeśli firma obecnie znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, niewykluczone, że kiedyś sytuacja się zmieni i kredyt stanie się niezbędny, tak więc warto wiedzieć w tym zakresie jak najwięcej. Zresztą na przykład zaciąganie kredytu inwestycyjnego wcale nie oznacza, że w danej firmie źle się powodzi.

Niestety, banki bywają w ocenie wniosków o kredyt dla firm dość surowe. Dlatego też tak kluczowe może okazać się wsparcie wspomnianego już pośrednika kredytowego, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Dzięki niemu nie tylko kredyt rzeczywiście uda się dostać, ale będzie on ponadto udzielony na bardzo korzystnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here