Jak szukać pracy skutecznie.

Czasy w jakich obecnie żyjemy, są bardzo dobre pod względem ekonomicznym. Możemy zauważać ciągły wzrost gospodarczy, w naszym kraju co chwilę słyszy się o nowej fabryce, sklepie czy nowej firmie. Teoretycznie więc, nie powinno być problemu ze znalezieniem pracy.

Dokładnie, to właśnie hipotetyczne spojrzenie na pracę oddaje fałszywy obraz, który powoduje, że co raz większa liczba osób jednak ma problem ze znalezieniem pracy, więc jak szukać pracy?

Istnieje kilka form szukania pracy. Zanim jednak rozpocznie się poszukiwania, należy ukierunkować siebie. Głównie chodzi o to, aby określić preferencje, godziny pracy, odległość oraz rodzaj wykonywanej pracy.

Jest to dość istotne ponieważ trudno będzie takiej osobie pracować. Można to zobrazować w następujący sposób:

Jest studentka po matematyce, wykształcona, empatyczna z wieloma uprawnieniami, a szuka pracy w restauracji jako kucharz. I druga sytuacja dziewczyna, która kocha malować, aplikuje na stanowisko nauczyciela fizyki. Generalnie nie ma nic w tym złego, jeżeli obie robią to z pasją. Jednak jeżeli chodzi o pracę z przymusu, wtedy taki wybór staje się uciążliwy.

Po określeniu w jakim zawodzie szukana jest praca, następuje określenie gdzie ona się znajduje. Najlepszym przykładem będzie stanowisko kasjera w markecie, ponieważ firmy poszukujące pracownika doskonale wykorzystują sposoby reklamowania ogłoszeń.

Oto kilka z nich, które śmiało można zastosować w szukaniu swojego zawodu.

1) Ogłoszenie bezpośrednie – jest to najczęściej ogłoszenie na drzwiach, na witrynie sklepowej bądź w innej części na przykład biura. Zwykle jest to wydrukowana kartka z informacją o stanowisku i kontaktu, na przykład numer telefonu.

2) Polecenie – zazwyczaj jest wprowadzana do firmy osoba, która została wcześniej polecona przez pracownika po tym, jak szef oznajmił o zapotrzebowaniu na pracownika.

3) Urzędy pracy – tam znajdują się zazwyczaj kilka ofert pracy z wielu branż, uzależnionych od zapotrzebowania rynku i regionu.

4) Biura ofertowe – są to biura, które zazwyczaj współpracują z firmami za granicami kraju oferując tam pracę. Pomagają w załatwieniu wszystkich formalności, łącznie z noclegiem oraz dojazdami do pracy. Jeżeli pierwszy raz ktoś wyjeżdża za granicę w celu zarobkowym, warto skorzystać z ich usług, niż zostać oszukanym.

5) Internet – i tu okazuje się, że wszystkie powyższe punkty można tam znaleźć. W dobie internetu, informacje są przesyłane o wiele szybciej, o wiele łatwiej jest dotrzeć do potencjalnego pracownika. Istnieje wiele portali typowo z pracami jak pracuj.pl, czy ogłoszeniowymi jak olx.pl . Mając założone konto na Facebooku, opłaca się dołączyć do lokalnych grup.

6) Szukanie na własną rękę – najczęściej wygląda to tak, że taka osoba albo się umawia, albo jedzie i osobiście rozmawia z kierownictwem pytając się o pracę. To bardzo dobra forma szukania pracy, ponieważ sami ćwiczymy „rozmowę kwalifikacyjną”, a jeżeli nie ma miejsca wolnego miejsca pracy dziś, to możemy dowiedzieć się o planowanej rekrutacji.

7) Prasa lokalna – w dziennikach lokalnych często są reklamowane oferty pracy i to nie tylko na końcu w małej rubryce. Firmy rekrutujące potrafią dać piękne i kolorowe ogłoszenie na całą stronę. Warto kupować lokalną prasę i śledzić jej ogłoszenia.

8) Radio – lokalne radia, to jeden z najlepszych form przekazu informacji obok prasy, telewizji i internetu. W czasie słuchania radia nawet podczas sprzątania, możemy usłyszeć, że „firma X w naszym mieście otworzyła nową halę i poszukuje pracowników na dział produkcji”.

Tak więc, jest wiele form szukania pracy, nie warto ograniczyć się tylko jednej. Faktem też jest, że ogłoszenia w sieci są najbardziej dostępne i aktualne. Jednak czy aby przyszły pracodawca chciałby przeglądać tylko wysłane CV, czy raczej ogromnym plusem będzie przyniesienie swojego CV osobiście.

Aby móc zrobić wrażenie i mieć większą szansę na upragnione stanowisko pamiętajmy, że kreatywność to matka sukcesu, a udana rozmowa twarzą w twarz to w 90 procentach przekonanie pracodawcy do swojej kandydatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here