Jak obliczyć wynagrodzenie?

Każdy pracownik co miesiąc otrzymuje na swoje konto wynagrodzenie. Jest to wynagrodzenie netto, czyli potocznie nazywane wynagrodzeniem „na rękę”. Jak można się domyślić kwota wynagrodzenia, która widnieje na naszej umowie różni się od tej, która wpływa na konto. Jest to bowiem kwota wynagrodzenia brutto. Na czy polega różnica?

Bardzo wiele osób podpisując umowę i widząc swoje wynagrodzenie brutto zadaje sobie pytanie jak obliczyć wynagrodzenie, które będzie wpływać na konto. Takie obliczenia można oczywiście dokonać samodzielnie. Jeśli otrzymujemy jedynie wynagrodzenie zasadnicze to nie powinno być problemu. Inaczej może ta sytuacja wyglądać w momencie jeśli oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymujemy także różnego rodzaju dodatki, premie bądź nagrody. Wówczas obliczenie kwoty netto może już sprawić nieco problemów.

Na czym polega różnica między kwotą brutto a netto? Przede wszystkim należy wiedzieć, że kiedy pracujemy w ramach umowy o pracę jesteśmy objęciu ubezpieczeniem i składami w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tutaj o dwóch składach, które co miesiąc odprowadza za nas pracodawca. Pierwszą jest składka zdrowotna. To dzięki niej możemy bezpłatnie korzystać ze służby zdrowia. Druga składka to składa emerytalna, czyli środki odkładane na naszą przyszłą emeryturę. Środki te stanowią różnicę między wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto. Jeśli zatem chcemy obliczyć wynagrodzenie netto to składki te należy odjąć od wynagrodzenia brutto. Ile te składki wynoszą? Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje informacje dotyczące wysokości składek. Trzeba jednak pamiętać, iż nie są to stałe kwoty lecz procent. Dlatego im wyższe wynagrodzenie brutto tym wyższa składa emerytalna.

Składki płacone do Zakładu Ubezpieczenia Społecznego to nie jedyne koszty, które wchodzą w skład różnicy między wynagrodzeniem brutto a wynagrodzeniem netto. Po miesiąc pracodawca odprowadza za pracownika także zaliczkę na podatek dochodowy. Co ważne jest to także składka procentowa, a więc im wyższe wynagrodzenie brutto tym wyższa zaliczka na podatek dochodowy.

Jak zatem widać mamy dwie składki wchodzące w zakres różnicy między wynagrodzeniem brutto a netto. Odpowiedzieć zatem na pytanie jak obliczyć wynagrodzenie brzmi, że od wynagrodzenia brutto należy odjąć składki wpłacane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zaliczkę na podatek dochodowy wpłacany do Urzędu Skarbowego. Oczywiście nie ma konieczności, abyśmy sami musieli męczyć się z tym, aby obliczyć swoje wynagrodzenie netto. W internecie jest bowiem wiele serwisów, które oferują tzw. kalkulator płacowy. Jego działanie jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać swoje wynagrodzenie brutto, a już po chwili odpowiedni algorytm kalkulatora pokaże nam ile będzie wynosić nasze wynagrodzenie netto. Niestety zdecydowana większość taki kalkulatorów potrafi wyliczyć wynagrodzenie netto jednie w przypadku wynagrodzenia zasadniczego. Gorzej jest jeśli to wynagrodzenia zasadniczego otrzymujemy także różnego rodzaju premie bądź dodatki.

Trzeba bowiem wiedzieć, że wszelkie premie, dodatki lub nagrody także wyliczane są w kwocie brutto. Wszystko dlatego, że nie są one zwolnione z podatku dochodowego. Od tego typu środków pracodawca także musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Ułatwić wyleczenie wynagrodzenia netto może sytuacje jeśli co miesiąc otrzymujemy dodatki w dokładnie takiej samej kwocie. Dużo bardziej skomplikowana będzie sytuacja jeśli co miesiąc są to różne kwoty. Wówczas ktoś kto nie posiada wiedzy z zakresu podatków i płac może mieć problem w obliczeniem wynagrodzenia, które ma otrzymać na konto bankowe.

Oczywiście w takim przypadku można poprosić o pomoc fachowców. Mowa tu oczywiście o biurach rachunkowych. Zawsze do takiego biura możemy się udać i poprosić o obliczenie swojego wynagrodzenia netto. Pracujący tam specjaliści z pewnością nie będą mieli z tym problemu. Trzeba jednak w takiej sytuacji liczyć się z tym, że taka usługa będzie płata. Co prawda nie będą to zbyt duże koszty.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy telefon
Następny artykułStudia i dobra praca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here