Dystrybutor prądu a sprzedawca energii elektrycznej – różnice

W dobie rosnących cen za energię elektryczną coraz więcej firm i gospodarstw domowych rozważa zmianę jej dostawcy. To szansa na podpisanie korzystniejszej umowy. Gdy poszukujemy nowego sprzedawcy prądu, chodzi nam o jego dystrybutora czy może sprzedawcę? Te pojęcia są ze sobą bardzo często mylone, dlatego dziś postaramy się wyjaśnić różnicę.

Kim jest dystrybutor prądu?

Dystrybutor prądu to inaczej Operator Systemu Dystrybucyjnego. Przedsiębiorstwa z tej grupy są właścicielami infrastruktury energetycznej, która odpowiada za dostarczenie prądu do gospodarstw domowych i firm, utrzymanie bezpieczeństwa i prowadzenie sieci dystrybucyjnej. Część opłat za prąd pochodzi od dystrybutora, a na tej liście zawierają się między innymi opłata abonamentowa, opłata przejściowa czy zmienne i stałe składniki stawki sieciowej. Na polskim rynku w praktyce istnieje pięciu głównych dystrybutorów, których obszary działania są zregionalizowane. Gospodarstwa domowe i firmy mogą podpisać umowę na dostawę prądu wyłącznie z jednym dystrybutorem działającym w ich okolicy.

Kim jest sprzedawca energii elektrycznej?

Oprócz dystrybutorów na rynku funkcjonują także sprzedawcy energii elektrycznej, którzy nie są dystrybutorami. W skrócie: sprzedawca kupuje  energię elektryczną i udostępnia jej zakup finalnym odbiorcom.  Ci ostatni płacą za zużycie energii, a dodatkowo uiszczają opłatę handlową, która zależy od oferty sprzedawcy.

Czy optymalizując koszty można zmienić dystrybutora lub sprzedawcę?

Kupowanie prądu od sprzedawcy, który nie jest dystrybutorem, najczęściej okazuje się opłacalne. Na tym rynku panuje duża konkurencja, dlatego sprzedawcy są w stanie przedstawiać swoim klientom korzystniejsze oferty – dostosowane do ich potrzeb. O tym, jak zoptymalizować koszty energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie można przeczytać na: Poprostuenergia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here