Używaj obrazów słownych, a twoja sprzedaż wzrośnie

Jak sprzedawać, wiedzą wszyscy specjaliści od handlu, ale jak sprzedać, znają się na tym tylko nieliczni. I bynajmniej nie potrzeba tu wyrafinowanych technik sprzedaży, magicznych formuł i zaklęć, wystarczy, że to o czym opowiesz klientom, ubierzesz w odpowiednie słowa. Brzmi interesująco?, więc pójdźmy dalej.  


Skąd wziął się pomysł i czy na pewno działa? Małą próbkę, opis przykładowej prezentacji sprzedażowej, ubranej w żywe słowa, zostawię na sam koniec, by unaocznić i dać wysłyszeć wszystkim, jak mogłoby to wyglądać. Natomiast teraz zdradzę ci, jak to działa i dlaczego działa.

W prosty sposób można porównać to do muzyki ilustracyjnej. Każdy film posiada ścieżkę dźwiękową, której zadaniem jest zilustrować, nadać tło dźwiękowe toczącej się akcji. Wyobraź sobie, co by się działo, gdybyś oglądał na ekranie sam obraz. Czy byłoby to ciekawe widowisko? Nie, i to z pewnością. Ale odwróćmy sytuację, gdybyś usłyszał samą ścieżkę dźwiękową filmu, czy byłbyś w stanie, zamykając wcześniej oczy, wyobrazić sobie jak przebiega akcja filmu? – z dużą pewnością Tak. To główne zadanie muzyki i zadanie kompozytora – zilustrować film za pomocą dźwięków. Zadanie trudne, ale to nie znaczy, że niewykonalne. A zdarza się często, że soundtrack bije na głowę sam film.

Dokonując prezentacji sprzedażowej przed klientem, powinieneś myśleć w podobny sposób – Jak za pomocą słów najlepiej zobrazować rzecz, przedmiot, który próbujesz sprzedać. Jak dotrzeć do świadomości klientów, odbiorców przekazu, którego ty jesteś autorem, reżyserem i kompozytorem, jak rozbudzić w nich wyobraźnię? A od ciebie wszystko zależy. Używając odpowiednich obrazów słownych możesz spowodować to, że twoi słuchacze podczas prezentacji od razu poczują silną więź emocjonalną, utożsamią się z rzeczą, którą oferujesz, aż w końcu zapragną ją mieć na własność. I gdy tak się stanie, sfinalizowanie transakcji, będzie dla ciebie tylko zwykłą formalnością.

Poniżej, przykładowy szkic prezentacji sprzedażowej domu, z wykorzystaniem „obrazów słownych”.

Drodzy Państwo. Chciałbym, aby zobaczyli Państwo naprawdę coś ładnego.

Dom jest absolutnie cudowny. Posiada cztery piękne sypialnie, dużą działkę, garaż i wystarczająco miejsca przed domem, aby zaparkować tam, aż dwa samochody. Oprócz tego, dom posiada dwie łazienki, w tym jedną dla gości. W środku znajduje się piękny i przestronny salon z dobrze doświetlającymi go i starannie wykonanymi oknami […].

Proszę spojrzeć na rozmiary tego pokoju. Czy czują Państwo tę przestrzeń? Na parterze, wszystkie pomieszczenia mają dużo większą wysokość, niż w standardowych domach, dostępnych w sprzedaży. A wszystko to, z myślą o Państwa wygodzie. Tutaj znajduje się Państwa kominek. Już widzę, jak spędzają Państwo przy nim popołudniami swój wolny czas […].

Proszę spojrzeć jeszcze na tę sypialnię. Jest tu dość miejsca na wstawienie małżeńskiego łóżka. Szafę na garderobę mogą Państwo umieścić w tym miejscu – z pewnością pomieści wszystkie potrzebne rzeczy […] Za oknem, na zewnątrz, znajduje się piękny ogródek. Idealne miejsce na odpoczynek latem. W każdym momencie można zaprosić gości i spokojnie wypić filiżankę kawy, albo zjeść wspólnie obiad. Co Państwo o tym sądzą?


Podobał Ci się ten artykuł?

Zostaw proszę swój komentarz poniżej lub udostępnij ten wpis swoim znajomym mailowo, poprzez Facebook, Twitter, LinkedIn lub Google+ korzystając z ikonek po lewej stronie ekranu. Nie przegap również najnowszych artykułów i porad na temat Sprzedaży. Zapisz się na nasz Newsletter aby otrzymywać powiadomienia wprost na Twój e-mail.Dodaj swój komentarz