8 najczęściej popełnianych błędów w Telesprzedaży

Telemarketing przybrał ostatnio bardzo nudną i męczącą formę, a doświadczają tego szczególnie osoby, które znajdują się po drugiej stronie słuchawki. Wyklepane i wyuczone formuły, które zamiast motywować denerwują, a składane oferty nie trafiają pod właściwy adres, przez co telefoniczny sprzedawca – telemarketer traci swój czas, pieniądze firmy i cierpliwość klienta. Wielu negatywnie doświadczonych podobnymi rozmowami, instynktownie już na początku monologu, próbuje się rozłączyć, a tylko w nielicznych przypadkach wysłuchać, co ma do powiedzenia jego rozmówca, po czym powiedzieć – „Dziękuję, nie jestem tym zainteresowany”. Jak więc się przed tym uchronić i jakich błędów nie powielać w telesprzedaży?

Po pierwsze: Czas najwyższy na przemyślane działania.

Nie wystarczy już bezsensownie korzystać z przygotowanej wcześniej lub zakupionej listy klientów, którą dostarczy Ci firma zewnętrzna. Czasy dzwonienia do klienta, który ewidentnie nie jest zainteresowany złożoną ofertą i marnowania jego czasu, już się skończyły. Nie próbuj na siłę sprzedać czegoś, czego ktoś nie zechce kupić lub po prostu nie potrzebuje. Takie działanie może przynieść Ci tylko straty, a niżeli korzyści. Na przykład, zniechęcony twoim kolejnym, zresztą bardzo podobnym telefonem klient już uprzednio odpowiednio do Ciebie uprzedzony, kolejny ruch który wykona, to poinformuje swoich znajomych o zaistniałym fakcie, przekazując dalej informację o firmie i jej nachalnym sprzedawcy, który już od jakiegoś czasu i to bez chwili wytchnienia, zakłóca jego spokój. Lepiej odpuść sobie, wykreśl go z listy lub zanotuj z boku, że klient X nie potrzebuje produktu czy usługi Y; sprawa jest prosta. Daj szansę sobie i kolejnemu rozmówcy – być może to on będzie potrzebował twojej oferty?

Po drugie: Bądź kreatywny, spostrzegawczy i odporny na sugestie swoich przełożonych.

Nie ma nic gorszego, niż bezmyślne powtarzanie jednej i tej samej formułki lub co gorsza, stałe recytowanie jej przy kolejnych rozmowach. To okropne i męczące. Jeśli twój skrypt nie działa, to po prostu zmień go i dostosuj do okoliczności. Ale powiedz o tym głośno szefowi, wyrażając przy tym swoją uzasadnioną opinię. Przecież to Ty doświadczasz codziennych kontaktów z rozmówcami i tylko Ty wiesz, jak z nimi postępować. Co ma do tego Twój przełożony? Więc działaj z rozmysłem, a nie naciskiem.

Po trzecie: Nigdy nikogo nie namawiaj, ani do niczego nie zmuszaj.

Z każdym obchodź się delikatnie i z wyczuciem, bo nie wiesz z kim masz do czynienia po drugiej stronie słuchawki. Więc działaj intuicyjnie, wyostrz zmysły i subtelnie postaraj się pokierować rozmową, nie wyprowadzając nikogo z równowagi.

Po czwarte: Jeśli wyczujesz, ze Twój rozmówca jest znudzony tym, o czym mówiłeś mu na wstępie, czyli że rozmowa będzie nagrywana, a Ty dzwonisz ponieważ masz dla niego wspaniały produkt, który być może nie rozwiąże jego problemów, … życz mu miłego dnia i spróbuj zadzwonić w bardziej odpowiednim momencie, zaczynając rozmowę inaczej, niż zacząłeś ją za pierwszym razem.

Po piąte: Jeśli masz kiepski dzień, lepiej do nikogo nie dzwoń. Zrelaksuj się, odpocznij i nabierz sił, jutro będzie na pewno lepszy dzień.

Po szóste: Jeśli nie wiesz dokładnie co sprzedajesz, przez co gubisz się w zeznaniach,  klient z łatwością to wyczuje. Wróć do początku, zacznij przygotowania od nowa, i tak aż do skutku, do momentu gdy nikt nie będzie Cię mógł już na niczym zagiąć.

Po siódme: Zanim wykręcisz wcześniej wybrany numer, spróbuj dowiedzieć się czegoś o kliencie, jeśli to oczywiście możliwe. Sprawdź czym się zajmuje i czy przypadkiem Pan Kowalski z Twojej listy, to na pewno Pan Kowalski, który dalej używa tego samego numeru telefonu i czy wskazana firma to firma, która dalej prowadzi tą samą działalność.

Po ósme: Nie daj się zwariować, zdrowy rozsądek ponad wszystko. Twój kolejny intensywny dzień w pracy telemarketera, ma przynieść owoce i zamierzone rezultaty, a nie rzesze zniechęconych i niezadowolonych klientów, którzy i tak są dla Ciebie – sprzedawcy – bardzo wyrozumiali, cierpliwie znosząc, popełniane wciąż te same błędy, przez żądnych szybkich efektów telesprzedawców. Im lepiej dopasujesz się do klienta, masz w ogóle szansę wysłuchać tego, co ma Ci do powiedzenia. Dlaczego by z tego nie skorzystać, prawda?


Podobał Ci się ten artykuł? Jeśli tak, to zarejestruj się aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i inspirujące porady sprzedażowe wprost na Twój e-mail!
Zachęcam Cię również do dodania komentarza poniżej lub podzielenia się artykułem ze swoimi znajomymi. Pozdrawiam :)

Dodaj swój komentarz

css.php
Zobacz także:close